top of page
Search

Ahmed Saadawi - Frankenšteinas Bagdade

Updated: Aug 11, 2020

Pripažinkit – viršelis lengvai šokiruoja. Gal net šlykštokas, bet man patinka jau vien tai, kad nėra blankus kaip nemaža dalis dabartinių viršelių. Jis sukelia kažkokią (vienokią ar kitokią) reakciją ir tai jau yra gerai. Kitas pliusas – viršelis taip artimai susisiejęs su pasakojama istorija, kad perskaičius knygą, vargu ar įsivaizduosite geresnį jos pristatymą.


Knygą nėra moderni klasikinio „Frankenšteino“ versija. Nesuklyskit. Pasakojimas vyksta JAV okupuotame Bagdade. Problema yra tame, kad vykstant daugybiniams sprogdinimams/susisprogdinimams po visos mėsmalės likusių kūno dalių vyriausybė neleidžia laidoti. Senienų prekeivis Hadis po savo draugo mirties nusprendžia, kad galima tas dalis surinkti ir sujungti į vieną žmogų – tuomet kūnus bus galima pagerbti palaidojant. Sukurti lavonai nebūtinai būna sujungti iš to paties žmogaus kūno dalių. Vieno sprogimo metu nuo kūno atsiskyrusi siela neberanda savojo kūno ir „apsigyvena“ Hadžio susiūtame lavone. Susipažinkite – tai šiuolaikinis Frankenšteinas. Na ir prasideda...


Vienas įdomiausių dalykų šioje knygoje yra tai, kaip autorius atskleidžia Bagdado įvairiapusiškumą per skirtingus visuomenės atstovus: tai skirtingo amžiaus, socialinio statuso, religijų ir spalvų (tiek rase tiek asmenybe) žmonės. Kaip jie gyvena savo mieste, kuriame nuolat griaudžia sprogimai, vyksta apšaudymai ir nuolat gresia pavojus. Ahmed Saadawi meistriškai atskleidžia Bagdado chaosą. Tiesiog gali pajausti tą nesaugumą, nestabilumą ir pavojų.


Silpnesnė knygos pusė ta, kad, man asmeniškai, pritrūko gilesnės psichologinės veikėjų linijos. Norėjosi daugiau filosofinių pasvarstymų. Knygos veikėjai galėjo būti labiau atskleisti. Pati knygos mintis graži ir, manau, ją tobulai atskleidžia viena knygos citata: „nėra nekaltųjų, kurie visiškai nekalti, kaip nėra ir nusikaltėlių, kurie tik nusikalstų ir nieko daugiau“.

Pasiilgote Rytų literatūros su šiek tie fantastikos prieskonių? Ši knyga Jums idealiai tiks. Gero skaitymo.


#darvienapuslapi #tinklarastis #knygos #knyga #knygunaujienos #ahmedsaadawi #frankensteinasbagdade

4 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page