top of page
Search

Andre Aciman - Vadink mane savo vardu

Updated: Aug 11, 2020

Nesu ypatinga kino mylėtoja, bet Luca Guadagnino filmas “Call me by your name” įkrito į širdį. Kai sužinojau, kad leidybos namai “Balto” išleis knygą, pagal kurią statytas filmas, laaabai apsidžiaugiau, nes kai jau kažkas patinka, tai susirankioju viską: istorijas, užkadrinius dalykus, muzikos takelį ir pan. Taigi knyga man buvo privaloma!


Dabar apie ką ji. Įsivaizduokite: vasara, Italijos Rivjera, vėsus baseinas, puikus oras, nuostabus maistas. Taip dienas leidžia profesorius su savo žmona ir septyniolikmečiu sūnumi Elijumi. Kaip ir kiekvieną vasarą prie profesoriaus šeimos prisijungia jauna akademinio pasaulio pažiba, kad padėtų tvarkyti rankraščius. Tai tarsi šešių savaičių stažuotė. Šią vasarą į šaunią kompaniją įsijungia amerikietis Oliveris. Tai jaunas, beprotiškai charizmatiškas ir protingas jaunuolis. Elijas iškart pajunta trauką šiam vyrui. Ar Oliveris jaučia tą patį? Ar Elijas išdrįs stoti akis į akį su savo baime ir atsiverti žaviąjam amerkiečiui? Ką apie tai galvoja profesorius su žmona?


Tai knyga apie vyksma. Veiksmo joje nedaug. Kadangi istorija pasakojama iš Elijo perspektyvos, tai ją galima pavadinti savotiška išpažintimi. Nors gal ne. Tai gerokai atviriau. Tai gili savęs pažinimo refleksija meilės akivaizdoje. Kieviena detalė ir kiekvienas judesys čia svarbus. Nuogumo daug ir kartais net šokiruojančio arba balansuojančio ant vulgarumo ribos. Tačiau būkime realistai -

meilė - tai ir didžiulė aistra, trauka. Autorius drąsiai praveria šią, kitiems autoriams galbūt rausti ir gūžtis priverčiančią, meilės pusę.


Elijas nors ir jaunas (septyniolikos), tačiau neatrodo, kad yra sutrikęs dėl savo jausmų kitam vyrui. Jo sumišimą skatina baimė konfrontuoti su Oliveriu ir jo reakcija, mat jaunasis amerikietis paslaptingas ir kas vyksta jo galvoje - nežinia.


Autorius puikiai konstruoja dialogus. Jie absoliučiai lakoniški. Du, trys, penki žodžiai, bet toks talpumas, kad pribloškia. Vertinu ir tai, kad išvengta to varginančio sentimentalumo. Jokių “aš tave myliu” ir kitokių seilėjimųsi čia nėra.


Daug nuorodų į menus: skulptūra, architektūra, literatūra, menas. Didelis malonumas atpažinti šias nuorodas ir tas kūriniui suteikia savotiško solidumo.


Šalutinė kūrinio tema - vaikų ir tėvų santykiai- man šiuo atveju buvo gal net labiau artima ir intriguojanti. Elijo tėvai mato, kas vyksta ir tai, kaip jie reaguoja arba ne, yra verta didžiulės pagarbos. Na, o profesoriaus monologas sūnui apie meilę ir gyvenimą, gali būti, kad išspaus net ašarą.


Knyga patiks tiems, kurie pirmenybę teikia vyksmui, o ne veiksmui ir mėgaujasi giliais bei išsamiais psichologiniais veikėjų atskleidimais. Skaitysit?:)
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #balto #remiama #andreaciman #vadinkmanesavovardu

2 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page