Search

Auður Ava Ólafsdóttir - Randai

Updated: Aug 11, 2020

Mažytė Islandija pasauliui išaugino ne vieną garsų menininką. Knygos “Randai” autorė viena tokių. Savo rašytojos kelią pradėjusi gana vėlai, autorė turi ką pasakyti, tad jos kūriniai vertinami puikiai. Olafsdottir pelniusi Islandijos literatūros, Šiaurės tarybos premijos.


“Randai” - pasakojimas apie Jouną, atsidūrusį ant savo gyvenimo bedugnės krašto. Paliktas žmonos vyras sužino, kad mylima duktė yra ne jo biologinis vaikas, o kur dar motina, kenčianti nuo demencijos ir prarandanti save. Vyras nebemato prasmės gyventi ir nutaria pasitraukti iš gyvenimo tik ne čia, o karo nusiaubtoje šalyje. Tiesiog taip bus mažiau nepatogumų visiems artimiesiems. Jounas atvyksta į viešbutį “Tyla”. Viešbutis lygiai kaip Jounas - matęs geresnių laikų. Būdamas išties nagingas vyras pradeda remonto darbus. Paraleliai sveiksta ir jis pats. Taigi viešbutis yra tarsi pagrindinio veikėjo vidinio pasaulio simbolis.


Pagrindinis veikėjas necharizmatiškas. Jo skausmas suprantamas, bet nepanardina skaitytojo giliai. Veikėjo noras pasitraukti iš gyvenimo neatrodo tikras. Vis kažkas nepalankaus jam sutrukdo. Kyla mintis, kad jam sunku, bet ne tiek, kad galutinai užbaigtų savo kančias. Slapta viliasi būti išgelbėtas. Gal kartu tai slepia nenorą būti stipriu ir prisiimti atsakomybę, išsikapanoti iš nepalankių ir skaudžių gyvenimo aplinkybių. Pasiteisinimai šiek tiek komiški ir erzinantys.


Knygos tema - gyjimas. Autorė labai atvirai pateikia receptą, kuris gydo skaudžius gyvenimo randus: santykis su kitais, darbas ir suvokimas, kad gali būti ir blogiau. Visa tai pagrindinis veikėjas atranda karo veiksmų išvargintoje šalyje ir vietinių gyvenime.


Koks vertinimas? Tikėjausi daugiau. Šiauriečiai rašytojai paprastai savo kūriniuose paslepia daug įdomybių. Neretai skaitytojas pats turi gerokai pasukti galvelę, kad atrastų knygoje paslėptą lobį. Šiuo atveju mano skoniui viskas buvo padėta per daug atvirai. Mintis gera, rašymas taip pat, bet išpildymas galėjo būti geresnis.


Kam skaityti? Tiems, kam skauda, kas nori išgyti ir pasisemti įkvėpimo. Autorė tiesiog ant lėkštutės paduos išsivadavimo receptą. Knyga apie randus, kaip juos gydyti arba kaip išmokti gyventi su jais - bet kuriuo atveju geriau nei šiandien. Gero skaitymo.


#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #lietuvosrasytojusajungosleidykla #remiama #olafsdottir #randai

5 views0 comments

Recent Posts

See All