top of page
Search

Delia Owens - Ten, kur gieda vėžiai

Updated: Aug 17, 2020

Skaityti knygas, kurios “ant bangos”, man visada iššūkis. Dažniausiai viltys būna užkeltos iki debesų. Lygiai tas pats ir su tarptautiniu bestseleriu “Ten, kur gieda vėžiai”. Pora faktų: tai 2019 m. perkamiausia knyga, tiražas perleistas keturiasdešimt kartų. Turbūt sutiksit - yra dėl ko tas viltis užkelti.


Tai jautri istorija apie pelkynuose gyvenančią mergaitę. Skaudus jos gyvenimas - anksti palikta mamos, vėliau brolių bei seserų, o galiausiai ir tėvo, mergaitė labai anksti supranta kas yra savarankiškumas ir pradeda gyvenimo mokyklą. Niekas jai neaiškina, kaip gamintis maistą, kaip veikia pasaulis ir kitų, mums savaime suprantamų, dalykų. Po kurio laiko mergaite rūpintis pradeda vietinis vaikinas. Jis net apsiima ją mokyti, nes Kaja, toks mergaitės vardas, sunkiai socializuojasi ir mokyklą lankė vos vieną dieną. Dėmesį jai pradeda rodyti ir kitas vaikinas. Čeisas - miestelio žvaigždė, įžaidėjas ir populiarus vaikinas. Bėda tame, kad vaikinas randamas negyvas ir, aišku, apkaltinama miesto nepritapėlė - pelkių dukra. Kas nutiko iš tiesų? Ar tai merginos darbas, o gal miestelio gyventojams paprasčiau apkaltinti pelkynų mergaitę, nepritapėlę ir atskalūnę?


Pirmiausia ką noriu pasakyti - pagiriamasis žodis vertėjams. Kūrinio kalba išskirtinė ir tikrai jaučiasi įdėtas darbas - visas kūrinys nudailintas iki tobulumo. Žodynas turtingas, vaizdingas ir pritaikytas prie kūrinio. Smagu, kad leidykla supranta vertimo svarbą ir investuoja į tai. Taip pat išlaikytas kalbos poetiškumas. Gamtovaizdžių aprašymai kuria nuotaiką ir yra viena šio kūrinio sėkmės paslapčių. Tiesa, mano skoniui jų kiek daugoka, nes nesu didelė gamtovaizdžių aprašymų mylėtoja, bet tai netrukdo jų įvertinti.


Sentimentalumas ir emocingumas. Labai jau skonio reikalas dėl šių jausmų ir plona riba skiria vieną nuo kito. Man asmeniškai kiek per sentimentali knyga, bet ji ir taikosi į jausmingų knygų mylėtojus. Vietomis trūko logikos veikėjų vystyme, bet manau, kad tai knyga, kurią reikia skaityti širdimi, ją išjausti, o ne remtis racionaliais dalykais. Bent jau aš taip suprantau ją.


Knyga tiesiog pulsuoja meile gamtai. Kaip puikiai autorė ją aprašė. Nieko keisto - rašytojai gamtos mokslai nėra svetimi. Imponavo gyvūnų ir žmonių pasaulio sugretinimai. Akivaizdu- nesame tokie skirtingi, kaip kartais galvojame ir tiek daug dalykų nesąmoningai atsikartoja mūsų elgesyje. Daug gražių paralelių, kurios paliečia širdį.


Kam skaityti? Jautrių istorijų mėgėjams, kurie pasakojimuose vertina emocijas ir kuriuos intriguoja visuomenės atstumtųjų tema.
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #balto #remiama #deliaowens #tenkurgiedaveziai

49 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page