top of page
Search

Eka Kurniawan - Grožis kaip žaizda

Updated: Aug 11, 2020

“Grožis lyg žaizda” nuo pat savo pasirodymo prikaustė skaitytojų dėmesį, tad natūralu, kad ir aš nekantriai laukiau, kada pagaliau mano rankas pasieks ši tiek išliaupsinta knyga. Ta diena atėjo. Pripažinkim, viršelis - šimtaprocentinė estetika. O kaip turinys?


Eka Kurniawan - talentingas pasakotojas, kuris išsikelia ambicingą tikslą - papasakoti prostitutės Devi Aju šeimos bei Indonezijos istoriją. Pasakojimas apima išties skaudžius dalykus. Indonezijos kolonializmas, vykdomas iš pradžiu olandų, o vėliau japonų, įvairiomis formomis atsiliepia privačiame piliečių gyvenime. Žiaurumas plinta lyg maras. Kareiviai tarsi nusleidžia iki žemiausio žmogaus būvio laiptelio, kuomet kūniški poreikiai tampa aukščiau visko. Štai čia į sceną įžengia žavioji prostitutė Devi Aju. Knygoje daug prievartos. Puslapis po puslapio aprašoma kaip prievartaujamos moterys, kaip vyksta žudymai. Tiesa, autorius tą daro savitai: čia mažai sentimentalumo ir daug humoro. Autoriaus humoro jausmas puikus, tačiau emocinio gylio kūrinyje mažai. Tas užkliuvo labiausiai. Prievartavimai aprašomi be jokio jausmo. Suprantu, kad nebūtinas perdėtas emocingumas, tačiau kartais kildavo jausmas, kad pats autorius savyje prikaupęs tiek seksualinės frustracijos, jog knyga - tai vienintelis jo būdas tą nepasitenkinimą išlieti.


Knygoje vaizduojamos stiprios moterys. Tiek Devi Aju tiek jos dukros atlaiko visus likimo smūgius, nepasiduoda ir neverkšlena. Net, atrodo, sunkiausi išbandymai jų nepalaižia. Jos gudrios ir siekiančios savo tikslų. Dažniausiai viską daro pasitelkdamos savo žavesį ir tai, kokie vyrai lengvai valdomi vos pamojus piršteliu ar pavizginus klubus. Aišku, tai galioja tik tuomet, jei esi graži. Tas man taip pat užkliuvo. Taip, instinktai svarbu, tačiau nuvertinti protą iki visiško nulio irgi nereiktų. Vyro ir moters įvaizdžiai čia iki skausmo stereotipiniai. Galbūt taip autorius apskritai nori pasišaipyti ir iš kolonializmo, žmogaus kaip Dievo, tačiau man sintezės tarp šių dalykų nelabai sekasi įžvelgti.


Trumpai: nuo pirmų puslapių užkabino autoriau humoro jausmas. Jis išties puikus. Eka Kurniawan - puikus pasakotojas, bet dar tikrai matau kur reiktų augti. Knyga susiskaitė gana smagiai, bet ignoruoti empatijos nebuvimo negaliu. Autorius lyginamas su Marquez - šiek tiek tiesios yra, bet Eka arčiau žemės, lengvesnis ir su geresniu humoro jausmu. Jei norisi pažinti kiek kitokį magiškąjį realizmą - čiupkit ir skaitykit. Nuobodu tikrai nebus.


#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #kitosknygos #grozislygzaizda #ekakurniawan

3 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page