top of page
Search

Eleanor Catton - Šviesuliai

Updated: Aug 11, 2020

Pirmiausia apie du akivaizdžius dalykus: jei bent kartais užmetate akį į knygų apžvalgas, tai apie „Šviesulių“ autorę tikrai žinote, jog ji jauniausia rašytoja kada nors gavusi Bukerio premiją. Kita – knyga labai stooora. Neretai skaitytojai baiminasi, kad plačios apimties knyga nusibos. Aš „storos knygos dilemą“ matau taip: jei nepatiks – bus labiau gaila sumokėtų pinigų, bet jei patiks – patirsite gerokai daugiau malonumo skaitydami.


Knyga parašyta Viktorijos laikų stiliumi, kuris gana įmantrus, pasižymi ilgais sakiniais. Rašymo stilius primena Ch. Dickens, S.Rushdie, dar lyginamas su W. Collins. Skonio reikalas, bet man skaitėsi labai maloniai.


Knygos veiksmas vyksta XIXa. septintąjame dešimtmetyje Naujojoje Zelandijoje. Valteris Mūdis atvyksta ieškoti laimės į aukso kasyklas ir susiduria su daugybe miestelio paslapčių: žmogaus dingimas, atrastas lobis, savižudė prostitutė, žmogžudystė ir t.t. Netikėtai Mūdis patenka į dvylikos vyrų susirinkimą, kurie stengiasi įminti miestelio paslaptis, ir pats įsitraukia į pavojingą žaidimą. Žinoma, kadangi kūrinio apimtis nemaža, tai veiksmas vystosi lėtai, detalė po detalės.


Ši knyga turi paslapties elementą, kuris įtraukia. Kaip nurodo knygos anotacija, joje susipina daugybė žanrų: detektyvas, romanas, meilės istorija, trileris ir tai išties sudomina skaitytoją. Tačiau yra vienas, bet... vėliau ta sukurta įtampa nebetenka savo intensyvumo ir po truputėlį pradedi jausti, kad tavo dėmesio koncentravimas taip pat senka. Knygos pradžioje sudarytas veikėjų sąrašas labai gelbėja nepasiklysti tarp gausybės vardų, tačiau vėliau pagauna jausmas, kad veikėjų tiesiog per daug, tampa sudėtinga sekti veiksmą ir, mano manymu, nevisi veikėjai pateisina savo buvimą.


Skaitant knygą siūlyčiau atkreipti dėmesį į astrologinę knygos pusę. Nors ir skaičiau knygą peržiūrėjus kelias apžvalgas, tačiau vistiek astrologinio elemento neįvertinau tiek rimtai, kiek derėtų. Ši knygos pusė išties mane labai žavi ir, nors pačiai astrologija visiškai neaktuali, tiesiog nerealu kaip meistriškai autorė astrologiją įpina į savo pasakojimą.


#darvienapuslapi #tinklarastis #knygos #knyga #knygunaujienos #baltoslankos #sviesuliai #eleanorcatton

3 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page