top of page
Search

Fernando Aramburu - Patria

Updated: Aug 17, 2020

“Patria” mano norimų perskaityti sąraše buvo apie penkiolika savaičių. Galiausiai pasičiupau ir kibau. O paskaityti yra ką - jūsų dėmesiui beveik septyni šimtai puslapių. Tai tiek trumpos statistikos ir pereinam prie knygos temos.


Pasakius, kad Ispanija nevienalytė tikriausiai didelės naujienos neišduodu. Čia verda įtampa tarp ispanų, katalonų, o taip pat baskų, kurie ir yra knygos dėmesio centre. Šalia to, agresyviai veikia ETA teroristinė grupuotė. Tiek politikos, o vis tik knygoje figuruoja tai, kad visa ši įtampa ir kova paveikia dvi šeimas. Ilgą laiką draugavusios šios dvi šeimos dalinasi nemaža bendrų šiltų prisiminimų. Vienos šeimos tėvas mokino kitos šeimos sūnų važiuoti dviračiu ir panašiai. Viskas apsiverčia kai yra nužudomas vienos iš šeimų tėvas, o žmogžudyste kaltinamas ETA grupuotei priklausantis draugų šeimos sūnus. Kaip jau galima numanyti, šeimų bendravimas nutrūksta ir kartėlis, nuoskaudos bei skausmas užima iki tol šiltą ir jaukų bendravimą.


Mano lūkestis buvo toks, kad šioje knygoje bus platesnis istorinis kontekstas ir atskleidžiamos įtampos šaknys. To nebuvo. Gal dėl to, kad šia tema knygų jau iki kaklo ir autorius nematė prasmės aiškinti dar kartą, o gal paprasčiausiai bandė išlikti neutralus. Vis tik konteksto trūkumas buvo. Daugiau jaučiamas susikoncentravimas į tai, kaip politinė įtampa paveikia asmeniniame lygmenyje. Galų gale motinystė tema žmogžudystės šešėlyje. Prisirišimo prie vietos, savo šaknų tema taip pat nemažiau svarbi.


Knyga skaitėsi sunkiai. Turiu įtarimą, jog kaltas teksto monotoniškumas. Tiek pasakotojas tiek visi veikėjai kalba vienodai. Jokio ryškiai pastebimo skirtumo tarp veikėjų mintijimo, veikimo ir kalbėjimo nėra. Tai keista, nes visi jie iš esmės bandomi pavaizduoti skirtingai. Veikėjų atskleidimas netolygus. Vieni išvystyti geriau, kiti silpniau. Aišku, būna visko, bet jaunuolis, kuris yra naratyvo ašis ir kuris perverčia istoriją į kitą pusę yra apskritai, mano nuomone, atskleistas silpniausiai.


Ši knyga turėtų patikti tiems, kuriems įdomi politikos įtaka asmeniniam žmogaus gyvenimui ir kaip politikos dalykai keičia gyvenimus, o visa tai Baskijos fone.

#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #almalittera #fernandoaramburu #patria

6 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page