top of page
Search

Fiodor Dostejevskij - Idiotas

Updated: Aug 11, 2020

Rašyti apžvalgą literatūros klasikai, bent jau man, didžiulė atsakomybė. Kūriniai klasika šiaip sau netampa. Esu tikra, kad juos jungia kažkas, kas buvo, yra ir bus aktualu, nes klasikos kūriniai tokie universalūs bei daugiasluoksniai, jog iškeliamos temos paprasčiausiai nemarios.


Dostojevskio “Idiotas”, atrodytų, savo pavadinimu ne tik intriguoja, sužadina skaitytojo vaizduotę, bet ir yra labai konkretus. Juk idiotas – tai kunigaikštis Myškinas. Siužetas gana paprastas: po gydymo Šveicarijos psichiatrinėje ligoninėje kunigaikštis pagaliau grįžta į gimtąją Rusiją ir įsilieja į visuomenės gyvenimą. Sprendžiant pagal pavadinimą, galima numanyti, kad sekasi sunkiai. Juk jis idiotas. Tačiau klasika nebūtų klasika – štai čia ir iškyla visas kūrinio grožis: kas iš tiesų šiame kūrinyje idiotas? Kokiomis vertybėmis vadovaujasi visuomenė? Kas iš tiesų ta beprotybė?


Tai kūrinys, kuris dekonstruoja visuomenę. Autorius demaskuoja visuomenės dviveidystę. Visuotinai primetamos normos individui, tai yra tai, ko iš jo tikimąsi, nebūtinai sutampa su tuo, kas iš tiesų yra moralu ir dora. Autoriaus sukurtas tobulas žmogus, kunigaikštis Myškinas, yra sielos žmogus, visiškai nesugadintas dviveidiškumo, neturintis slaptų kėslų, norintis padėti aplinkiniams. Būtent dėl to laikomas idiotu. Juokingiausia, kad itin aukštu intelektu ir žiniomis kūrinyje pasižymi tik Myškinas. Tai koks gi iš jo idiotas? Perskaitysite ir pamatysite.


Dostojevskis kūrinyje kalba apie tai, kad geros manieros, geraširdiškumas ir dosnumas priimama kaip keistenybė. Tai sukelia įtarumą: ko šis žmogus siekia, ko jis iš manęs nori? Tokie žmonės nėra visuotinai priimamai ir laikui bėgant iš visuomenės eliminuojami. Visuomenės vertybės remiasi aistra, pinigais ir jei asmuo šiomis vertybėmis nesivadovauja, visuomenės akyse tampa idiotu.


Skaitydama „Idiotą, prisiminiau kaip labai man patinka rusų literatūra ir kaip pasiilgau klasikos. Klasika nemari, ji gili ir labai įtraukianti, tad tarp visų naujų knygų srauto priminė man, jog reikia dažniau prisiminti klasikų kūrinius. Malonumas skaityti begalinis, o peno apmąstymams iki valiai. Labai kviečius ir jus pasinerti į išties puikų kūrinį, kuris, tikiu, nenuvils.


#darvienapuslapi #tinklarastis #knygos #knyga #knygunaujienos #fiodordostejevskij #idiotas

6 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page