top of page
Search

Graham Swift - Motinų sekmadienis

Updated: Aug 11, 2020

1924m. kovo 30d. - motinų sekmadienis. Laisvadienis, kai lankomos motinos. Tai diena, kai Nivenų kambarinė yra laisva daryti ką tik nori. Džeinė našlaitė. Šį sekmadienį ji slapta susistinka su ponaičiu Polu, jau kelerius metus esančiu jos meilužiu. Tai paskutinis susitikimas, nes jis veda. Ir ne tik todėl. Siužetas, iš pirmo žvilgsnio, gana banalus ir galbūt net primena nepretenzingą lengvą literatūrą, tačiau... neapsigaukit.


Lemtinga diena kartu yra ir pavasaris. Atgimimas, virsmas. Tai virsmas kuomet Džeinė tampa kitokia: laisva nuo savo meilužio, slapto romano, savęs. Tai atskleidžia ir jos nuogas pasivaikščiojimas po arostokratų Polo tėvų namus.


Kūrinys labai daugiasluoksnis. Tiek daug temų jame, tiek daug simbolių, tiek daug kūrinyje susisiekiančių dalių. Ir visa tai vos šimte puslapių. Tai pasakojimas apie besikeičiančius laikus: Džeinės šeimininkas vairuoja pats, nes jam maloniau vairuoti pačiam nei demonstruoti savo padėtį vežamam vairuotojo, Džeinės meilužis nustemba, kad ji kaip moteris ir dar tarnaitė yra protinga, kai ši suvaidina gudrią sceną telefonu ir t.t. Smagu tai, kad nors gyvenimo nelepinta, tačiau mergina nepalūžusi, ji žvitraus proto, kurio nedemonstruoja, o tik ironiškai šypso. Koncentracija apmąstymams šiame kūrinyje didžiulė. Rašymo stilius išties primena mano mylimo Kazuo Ishiguro braižą ir net jo romaną “Dienos likučiai”. Tas britų aristokratų, jų tarnų gyvenimas išties viena mano guilty pleasure.


Šiek tiek sutrikdė gana romantizuotas viršelis ir jau kūrinio pradžioje aptinkami vulgarumai. Nesu aš davatka, tačiau pati rašymo stilistika ir TAI man nesusiėjo į viena. Tai sukeldavo nuostabą. Vėliau tie aštresni momentai susišaukė su siužeto vingiais, kurie taip pat sukėlė ta “O!”. Bet vis tik seksualinio pobūdžio vulgarumai, manau, nepasiteisino. Jausmas lyg dramblys būtų įžengęs į porceliano parduotuvę. Tai griovė kūrinio trapumą. Gerai, kad niekas nesudužo. Maloniai susiskaitė.


#darvienapuslapi #tinklarastis #knygos #knyga #baltoslankos #motinusekmadienis #grahamswift

8 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page