top of page
Search

Grigorij Čchartišvili - Rašytojas ir savižudybė

Updated: Aug 14, 2020

Kad savižudybės tema nepatogi ir nedaug analizuojama tikriausiai galime sutikti visi. Iš kitos pusės, rodos, ką čia bešnekėti. Baisu? Šokiruoja? Skaudina? Bet pasirodo yra ką kalbėti! Leidykla “Kitos knygos” eilinį kartą pateisina savo vardą ir į Lietuvos rinką paleidžia dar vieną kitokią knygą - išsamią kultūrinę savižudybės analizę.


Jau pavadinimas sufleruoja nemažai, bet gali kilti klausimas - kodėl būtent rašytojas prišlietas prie savižudybės. Atsakymas paprastas - būtent analizuojant nusižudžiusių rašytojų tekstus yra lengviausia perprasti žmogaus būties ypatybės, kurios privedė prie tokio žingsnio. Dailininkai tapo, muzikantai groja ir jų kūriniai iškalbingi, bet analizei patogiausi rašytojų tekstai.


Knygoje autorius savižudybę kaip reiškinį dekonstruoja įvairiapusiškai. Pirmiausia aptariama savižudybė istoriniu aspektu. Kada ji buvo priimama, o kada tapo gėdos ir paslapties objektu. Toliau - religija. Apžvelgiama kaip įvairios religijos vertina savižudybės reiškinį. Filosofinė analizė kelia klausimą - ar gyvybė yra teisė, kurios galima atsisakyti ar tai pareiga, kuri negali būti kvestionuojama. Kitas įdomus analizės aspektas - tautinis polinkis į savižudybę.


Apibendrinant - tai gana slogi knyga. Jau pats analizės objektas nemalonus, bet autoriaus žvilgsnis į savižudybę iš visų pusių neabejotinai įdomus. Sukelia daug peno pamąstymams.


Suneramino šiek tiek autoriau požiūris. Jis leido sau ne kartą ir ne du visai palankiai komentuoti savižudybę kaip teisę. Žinoma, jis gali mąstyti laisvai, bet neramina tai, kad kažkam tai netaptų postūmiu į savižudybę. Belieka tikėtis, kad knyga paklius į smalsių, norinčių pasvarstyti, pagalvoti žmonių rankas. Tikiu, kad ne viena mintis iš knygos bus įdomi. Gero skaitymo.
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #kitosknygos #remiama #grigorijcchartivili #rasytojasirsavizudybe

3 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page