top of page
Search

Gustave Flaubert - Ponia Bovari

Updated: Oct 28, 2021

Užaugau aš skaitydama klasiką. Tobulas skaitymo kampelis buvo močiutės veranda, o knygų tiekimas nenutrūkstamas - toji pati mylima močiutė dirbo bibliotekoje, tad vienos ar kitos knygos užtekdavo panorėti ir ji jau būdavo mano rankose.Pasaka ar ne? Žiulis Vernas, Viktoras Hugo, lietuvių didieji rašytojai buvo tie, kurie mane žavėjo ir kurių kurinisu skaičiau ne iš pareigos, o iš jau tuomet buvusio supratimo, kokie jie didingi ir talentingi. Gal kaip aidas iš tų laikų liko jausmas, kad aš tarp visų savo skaitomų modernių kūrinių turiu karts nuo karto paimti klasikos kūrinius į rankas. Tas jaukumo jausmas, kuris apima skaitant laiko patikrintus kūrinius, su niekuo nesulyginamas.

Nieko keisto, turbūt, kad ir "Ponia Bovari" seniai buvo įrašyta į privalomų perskaityti kūrinių sąrašą. Pagaliau leidykla Vaga išleido iš naujo šią knygą ir priėmiau tai kaip ženklą, kad ilgiau laukti nevalia.

"Ponia Bovari" buvo išleista 1856 metais. Tai pasakojimas apie jauną kaimo merginą, kuri išteka už gydytojo ir dabar tikisi romantika, aistra ir nuotykiais persmelkto gyvenimo, apie kurį skaito knygose. Bt štai čia ištinka realybė, o jos vardas - rutina. Ema nusivilia ir gyvenimas diena iš dienos darosi vis sunkiau pakeliamas. Ji maištauja - pradeda gyventi ne pagal savo finansines išgales ir pamažu skaitytojas gali stebėti jaunosios ponios Bovari ritimąsi žemyn. Besaikis noras daiktų, prabangos, griebimasis tarsi šiaudo kiekvieno vyro, kuris bent šiek tiek atsiduoda nuotykiais ir romantika - tokia naujoji Emos realybė.

Tik pasirodžiusi ši knyga sukėlė nemažą sumaištį. Flaubert buvo kaltinamas žeidžiantis visuomenės moralę. Ši knyga buvo tarsi antausis visiems romantizmo idealams. Žodžiu, sukėlė nemažai aistrų autorius su šios knygos pasirodymu. Įspūdžiai: nėra tai kažkoks itin nenuspėjamas kūrinys. Tiesa, nemanau, kad tame reikia ieškoti šio kūrinio grožio. Knyga kažkiek priminė Nabokovo "Karalius, dama ir valetas", be "Ponia Bovari" yra labiau išjausta ir su kur kas stipresniais psichologiniais pakapstymais. Vietomis skaičiau su itin stipriu jaukumo jausmu, su didžiuliu pasimėgavimu, bet buvo ir tokių vietų, kur iš nuobodulio rakino žandikaulį.

Knygos pagrindine mintimi įvardinčiau problemą to, kad retai vertiname tai ką turime šiuo metu. Juk ir patys tikriausiai neretai pagaunate save galvojant, kad viskas bus gyvenime puiku po kažkokio įvykio: kai gausiu šį darbą, išlaikysiu šį egzaminą, pasibaigs tas ar anas, nusipirksiu tą ar aną. O tiesa tokia, kad jau dabar mes turime viską, kad būti laimingais. Mes turime patys save. Prisikapstėme prie to, apie ką ir yra klasika - apie universalias problemas. Jos buvo devyniolikto amžiaus viduryje, kai pasirodo ši knyga, jos lygiai taip pat siekia ir šias dienas. Jeigu manęs paklausite, ar skaityti, atsakymas - žinoma. Ypač jei esate žmogus, kuriam gyvenime knygos svarbu. Užsidėti varnelę ties "Ponia Bovari", mano nuomone, būtina.

Knygą įsigyti galite ČIA.


#vaga #poniabovari #knyga #knygos #literatura #remiama #klasika #apzvalga #atsiliepimas

34 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page