top of page
Search

Gustave le Bon - Minios psichologija

Updated: Aug 18, 2020

Grįžkim prie psichologijos. Šįkart dėmesio centre - Gustave Le Bon "Minios psichologija". Knyga išleista 1895m. ir pasižymi gana įdomiu formatu: čia aptinkame psichologijos, sociologijos, istorijos, filosofijos ir net literatūros. Tiesa, literatūros daugiau ta prasme, kad nors ir mokslinis, bet tekstas skaitomas tarsi lengvutis romanas.


Centrinė knygos figūra - Napoleonas, bet, turiu pripažinti, jog galvoje nuolat sukosi Hiteleris su savo keistais ūsiukais panosėje. Aišku, jei Le Bon būtų rašęs kiek vėliau, po Hitlerio siautėjimų po Europą, tai pagrindiniu herojumi tikrai būtų tapęs jis. O be to benaršydama ir beieškodama informacijos apie šią knygą, aptikau tai, jog , pasirodo, ši knyga išties gulėdavo ant Musolinio ir net Hitlerio naktinių staliukų. Koks sutapimas. Iš kitos pusės nieko keisto - juk ši knyga - puikus įrankis valdyti miniai.


Nors parašytas senokai, bet drąsiai galima teigti, jog aktualumo šis veikalas nepraranda net ir šiomis dienomis. Pasaulyje vykstantys procesai: urbanizacija, visa apimanti edukacija, masinis vartojimas bei "influencinismas" juk ir yra apie mases, taigi knygos temą puikiai atliepia.

Knygoje kalbama apie tokius dalykus kaip individo santykis su minia, kaip jis keičiasi atsidūręs minioje ir tai, jog individas minioje nėra tas pats individas be minios. Žodžiu individas nėra lygu tas pats individas minioje. Reikia pastebėti, kad autorius mato daugiau neigiamų minios bruožų. Užsimenama net apie demokratijos kaip valdymo formos trūkumus. Ši tema nėra nauja ir išvada taip pat nestebina - demokratijos valdymo forma nėra tobula, bet geresnės niekas kol kas neišrado.

Įdomiausia knygos dalis - diktatoriai. Aprašomi įvairūs istoriniai momentai, kurie atskleidžia jų asmenybių lyderystę ir mokėjimą užvaldyti minią. Labai įdomu.


Užkliuvo stereotipiškumas. Pavyzdžiui- "minia kaip moteris, linkusi į kraštutinumus". Taip tikriausiai šiuolaikiniai autoriai sau neleistų kalbėti. Taigi nepamirškime, kada parašyta knyga ir į tam tikrus dalykus žiūrėkime su atlaidžia šypsenėle ir džiaukimės, kur esame dabar moterų klausimais.


Besidomintiems psichologija tikrai smagus ir įdomiais pasakojimais praturtintas veikalas. Pabandykit. Gero skaitymo
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #vaga #gustavelebon #miniospsichologija #psichologija #filosofija

20 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page