top of page
Search

Herbjorg Wassmo - Dinos testamentas

Updated: Aug 11, 2020

Mano didžioji meilė skandinavų literatūrai prasidėjo nuo Wassmo knygos "Dinos knyga". Pamenu, tuomet rodės, jog ją skaito visi. Mano mama ir močiutė, kurios skaitė daug, net ir jos liaupsino šią knygą. Turint galvoje, kad močiutė ilgus metus dirbo bibliotekoje ir per jos rankas perėjo nemažai knygų, tai jos žodis turėjo svorio. Pasiėmiau ir aš į rankas "Dinos knygą". Ir įkliuvau taip, kad iki šios dienos Wassmo yra mano skandinavų literatūros etalonas. Gerai atsimenu viena - taip užbūrė autorės sugebėjimas sukurti mistišką atmosferą, gilus pasakojimas ir sugebėjimas nepasakant pasakyti labai daug. Iki šiol man skandinavų literatūra ir yra apie šiuos tris elementus.


"Dinos testamentas" - ketvirtoji Dinos serijos knyga. Skubu nuraminti tuos, kurie skaitė šios serijos knygas seniau arba išvis neskaitė. Nuo amenzijos apsaugos knygos pirmasis puslapis, kuriame įvedama į veikėjų charakteristikas, tad galite drąsiai čiupti knygą ir skaityti nesibaiminant, kad nesuprasite kas prie ko. O tie, kurie neskaitė, galite griebti Dinos seriją už ragų nuo pirmos knygos arba nuo šios, nes ketvirtąją dalį galima drąsiai skaityti kaip atskirą knygą.


"Dinos testamentas" pasakoja Dinos anūkės Karnos istoriją. Mergina močiutės laidotuvių dieną paliudija Diną nužudžius du vyrus. Šis liudijimas Karną taip sukrečia, kad ji atsiskiria tylos siena nuo viso likusio pasaulio taip supurtydama ir ją supančių artimųjų likimus: tėvo, pamotės, savo vaikino. Galiausiai merginai pabandžius nusižudyti, jos tėvas nusprendžia, kad laikas kreiptis pagalbos. Veiksmas persikelia iš Norvegijos į Kopenhagą, kur Karna vyksta su įmote Ana. Visas kortas sumaišo vyresnysis gydytojas Joakimas.


Šis kūrinys - tai pasakojimas apie gilius išgyvenimus. Patirtis, kurios keičia likimus. Brandžius žmonių jausmus. Wassmo kaip visada nevaikšto jausmų paviršiais, o smeigia giliai. Nesibijo kasdienio ir gana pilko kasdienybės atspalvio. Nesibaimina skaudulių. Kaip ir visada autorė taip sumezga tekstą, kad jame karts nuo karto susipina tikrovė, sapnai ir fantazija. Kalbos grožis begalinis. Čia jausime ir autorės polinkį feminizmo idėjoms, mat moterys stiprios, jos kuria savo gyvenimus ir nebijo kovoti.


Turiu pasakyti, kad po Wassmo kūrinio "Stiklinė pieno" šiek tiek baiminausi šią knygą imti į rankas. Pastarasis kūrinys gerokai nuvylė, net atrodė, jog rašytas ne Wassmo. Baimė buvo nepagrista. Mėgavausi sodriu tekstu, jaukumu, kurį skuria šis tekstas ir kiekvienas žodis teikė begalinį malonumą. Tai oficialu - Wassmo vėl mano viena mėgstamiausių autorių.


Labai rekomenduoju norintiems nebanalaus, sodraus, įtraukiančio ir kartu nenuglūdinto tikro gyvenimo pojūčio. Knyga nuostabi ir tikiu, kad nenusivilsite. Gero skaitymo.

#darvienapuslapi #tinklarastis #knygos #knyga #knygunaujienos #remiama #dovana #almalittera #dinostestamentas #skandinavulitaratura #herbjorgwassmo

11 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page