top of page
Search

Hilary Mantel - Vilko dvaras

Updated: Aug 11, 2020

"Vilko dvaras" nuo mano lentynos ilgai mane stebėjo. Galiausiai atėjo šios knygos eilė. Ką galiu pasakyti - tai tikras perliukas istorijos, o ypač Anglijos, mylėtojams.


Autorė mus nukelia į XVI amžiaus pradžios Angliją, kuri valdoma karaliaus Henriko VIII. Valdovas nepatenkintas savo dvidešimt metų trunkančia santuoka su karaliene Kotryna, nes neturi paveldėtojo, o be to jo akį patraukia dvariškė Ana Bolin. Henrikas VIII nori viską pradėti nuo pradžių su nauja žmona ir galbūt net pagaliau susilaukti vyriškos lyties įpėdinio. Deja deja, nėra viskas taip paprasta. Santuoka oficiali, patvirtinta Bažnyčios. Štai čia pasirodo svarbiausia knygos figūra - apsukrusis Tomas Kromvelis. Šis lyg iš niekur kilęs vyras bandys išspręsti karališką galvos skausmą keliantį klausimą - kaip išlaisvinti karalių iš santuokos pančių, kad būtų galima sudaryti naują sąjungą.


Būtina pabrėžti, kad "Vilko dvaras" tikrai nėra pramoginis skaitalas, kurį atsipalaidavimui paimsite po įtemptos darbo dienos. Oi ne...Ši knyga reikalauja darbo ir pastangų, nes privalėsite sekti istorijos veikėjus, kurių devynios galybės bei jų ryšius. Visa tai padaryti padės veikėjų sąrašas ir giminystės medžiai, pateikti knygos pradžioje. Pasiruoškite skirtukų! Dar prireiks susikaupimo. Ne kartą ir ne du pagavau save skrajojant padebesiais, tad teko skaityti iš naujo. Tiesa, yra vietų, kai knygos puslapiai, rodos, skrieja.


Mantel rašymo stilius unikalus. Neretai skaitytojai skundžiasi, jog sunku suprasti apie ką kalba autorė. Taisyklė paprasta - jei aptinkate įvardį "jis", greičiausiai kalbama apie Tomą Kromvelį. Tai tikrai palengvins skaitymą.


Noriu pasidalinti klaida, kurią aš padariau, kad jos išvengtumėte jūs ir skaityti taip pat būtų lengviau. Būtinai pasidomėkite Tiudorais, Henriku VIII, jo žmona Kotryna, Tomu Kromveliu, Tomu Moru. Mantel ne ta rašytoja, kuri jus lyg pradinuką paims už rankutės, vedžios ir draugiškai aiškins. Greičiau jau jos požiūris toks: nežinai - tavo problemos. Žodžiu, istorijos spragos ir nežinojimas trukdo mėgautis tekstu.


Mano supratimu, "Vilko dvaras" yra tikro istorinio romano pavyzdys. Čia istorija pateikta iš giliau, susieta su tuometiniu kontekstu, pripildyta to meto detalėmis. Galite pasinerti į tų laikų Angliją, pajausti jos dvasią, kuo gyveno to laiko žmonės, kaip rengėsi, kokie kvapai sklandė ore, koks maistas buvo valgomas ir net kokie juokeliai sklandė.


Įdomi autorės simpatija Tomui Kromveliui. Neretai ši istorinė figūra pateikiama toli gražu ne iš tokios teigiamos pusės. Mantel Kromvelis žavus, turi puikų humoro jausmą, myli savo šeimą, yra protingas. Skaitytojas tikrai pajus jam simpatiją. Be to berniuko iš niekur tapsmas karaliaus dešine ranka tikrai nepaliks abejingų.


Skaitydama labai daug mąsčiau apie tai, kad neretai gera knyga yra sulyginama su ta, kurią skaitome lengvai. Manau, kad tai didžiulė klaida. Tikiu, jog skaitant knygas, kurios yra iššūkis, kurios reikalauja darbo ir pastangų, kad jas suprasti ir atverti, jaučiamas daug didesnis malonumas. Jis kito lygio. Skaitymą taip pat reikia lavinti. Čia kaip gerti šampaną. Reikia pribręsti prie jo skono, išlavinti skonio receptorius. Priešingu atveju visuomet gersite tik saldų putojantį vyną įsivaizduodami, kad tai šampanas, nors tai neturi nieko bendro su tikrojo šampano burbuliukais.


Kam skaityti? Tiems, kurie nori sužinoti, ką reiškia tikras istorinis romanas ir nebijo padirbėti prie teksto.
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #remiama #hilarymantel #vilkodvaras

25 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page