top of page
Search

J. M. Coetzee - Maiklo K gyvenimas ir laikai

Updated: Aug 11, 2020

Pirmiausia turiu prisipažinti – knyga man nepatiko. Rašyti apie nepatikusią knygą sunku, o kai knyga patinka visiems ir dar jos autorius yra Nobelio premijos laureatas, tai tampa beveik misija neįmanoma. Tačiau vadovaujuosi požiūriu, kad skonis skirtingas ir visi turi teisę turėti savo nuomonę.


Trumpai apie ką knyga. Pagrindinis veikėjas Maiklas K turi įgimtą veido defektą, užauga atskirai nuo motinos. Jai skaičiuojant paskutines savo gyvenimo dienas, Maiklas jaučia pareigą parvežti ją į gimtąjį kaimą. Šalia viso to reikia paminėti, kad veiksmo vieta – Afrika. Svarbi aplinkybė – vykstantis karas.


Yra nemažai interpretacijų knygos tema. Vieni įvardija vienišumą, kiti – pareigą, dar kiti kalba apie gyvenimo prasmę. Aš manau, kad tema – kelionė į save. Įžvelgiu nemažai pagrindinio veikėjo panašumų su Defo Robinzonu Kruzu. Vaizduojamas itin artimas Maiklo santykis su Žeme. Jis buvęs sodininkas ir priverstas aplinkybių tegali pasikliauti vien Žeme, nes tik ji gali Maiklą paslėpti, priglausti ir išmaitinti. Tarsi praradęs motiną, pagrindinis veikėjas teturi Žemę ir visus jausmus ir viltis gali sudėti tik į ją. Daug išgyvenimo momentų: kur gyventi, kai sušilti, ką pavalgyti. Tas materialumas šiek tiek ir erzina. Daugiau norisi lysti į vidinį herojaus pasaulį: ką jis jaučia? Kodėl? Ką galvoja? Kas jam skauda? Taip pat vyrauja persekiojimo motyvas. Maiklas K turi būti itin atsargus, kad jo niekas nesučiuptų. Man pritrūko detalizavimo – kas ir kodėl jį turi sučiupti? Suprantu, kad karas, bet vis dėl to norėtųsi konteksto. Beje skaitant nepaleido viena mintis, kad pats paranojos motyvas gana silpnas. Mintyse vis lyginau su Dostojevskio „Nusikaltimu ir bausme. Vis tik Raskolnikovo atveju paranojiškas persekiojimo jausmas atskleistas nepalyginamai geriau.


Kaip jau įprasta, galiu sakyti teisinantis, kad gal knygą paėmiau ne laiku, gal nesu jai subrendus. Na gal ir taip, bet išties visos knygos skaitymo metu buvo jausmas, kad knyga tarsi slysta pro šalį. Manyje nieko neužkliudė, tad ir vertinimas 2/5


#darvienapuslapi #tinklarastis #knygos #knyga #knygunaujienos #sofoklis #jmcoetzee #maiklokgyvenimasirlaikai

6 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page