top of page
Search

Jaan Kross - Lyno akrobatas

Updated: Aug 17, 2020

Jaan Kross - estų klasikas, daugkartinis Nobelio premijos nominantas ir vienas svarbiusių XXa estų rašytojų. Svarbus dar ir tuo, kad okupacijos metais savo kūriniams pasirinkdavo estų kilmės veikėjus ir jų žygdarbiais žadino bei kėlė tautinio pasididžiavimo jausmą. Jam tas puikiai sekėsi.


“Lyno akrobatas” nukelia skaitytoją į XVIa Taliną, kur veikia visiškai paprastos kilmės vaikinukas Baltazaras. Vaikinas pasižymi itin skvarbiu protu bei gabumu kalboms, tad nieko keisto, kad sparčiai kyla socialiniai laipteliais į viršų ir apsupa save vis svarbesnių žmonių kompanija. Knygos anotacija išduoda, kad galiausiai Baltazaras taps Livonijos metraštininku, o tai jau šis tas valstietiškų šaknų jaunam vyrui. Viskas būtų gerai, bet artėja Livonijos karas. Įtampa kyla.


Ši knyga gerokai išsiskyrė tarp pastaruoju metu mano skaitytų knygų. Tarp visų modernybių, ieškojimų, o kartais net literatūrinių eksperimentų “Lyno akrobatas” mane nukėlė į vaikystę, kai močiutės verandoje rydavau vieną klasikų knygą po kitos. Autoriui puikiai sekasi panardinti skaitytoją į senuosius XVIa laikus, apšviestus lengvu žvakės plevenimu, keliaujama arkliais, o pati pasakojimo kalba sodri ir alsuojanti istorija. Šiek tiek priminė Hugo, Dickenso pasakojimo manierą. Labai labai jauku.


Privalau pasakyti dar vieną dalyką - vertimas ne tai kad puikus, jis tobulas. Danutė Sirijos Giraitė atliko puikų darbą. Jau ir taip graži lietuvių kalba sužibėjo naujom spalvom. Tiek naujų žodžių, kurie net negirdėti, bet neišsigąskit - tai neapsinkina skaitymo, nes iš konteksto puikiai supranti reikšmes. Žodžiu, ši knyga - puiki galimybė pajausti ką reiškia geras vertėjo darbas.


Įsigyventi į knygą labai lengva: pyksti ant pagrindinio veikėjo, kai jis elgiasi kvailai, sergi už jį pavojaus minutėmis ir tt. Silpniau autoriui sekėsi konstruoti moterų portretus. Vienas jų, Katarina, prikausto dėmesį savo nestandartiniu elgesiu, bet knygos pabaigoje tas jos unikalumas paleidžiamas pavėjui. Šiek tiek gaila.


Kam skaityti? Sodrių istoriniame kontekste konstruotų pasakojimų mylėtojams tikrai patiks. Gero skaitymo.
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #baltoslankos #remiama #jaankross #lynoakrobatas

21 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page