top of page
Search

James Joyce - Menininko jaunų dienų portretas

James Joyce yra tas autorius, kurio vardą išgirdus man pradeda prakaituoti delnai. Tai kažkokia viršūnė, kurią sunku pasiekti, bet būtinai bandysiu tą padaryti. Legendinis jo kūrinys "Ulysas" yra ta knyga, kuria kiekvienas save gerbiantis skaitytojas bent kartą gyvenime privalo perskaityti. Na, ir , žinoma, pabandyti suprasti.


"Menininko jaunų dienų portretas" - autobiografinis Joyce romanas. Jeigu sulyginti pagrindinio veikėjo Stiveno Dedalo gyvenimą su rašytojo, panašumų randame su kaupu. Kas yra įdomu, nes galime geriau atskleisti vidinį rašytojo pasaulį. Kūrinio veiksmas vyksta Dubline 19 amžiaus pabaigoje. Skaitytojas stebi kaip iš vaikiško pasaulio Stivenas išauga į savarankišką asmenybę. Esminiai momentai: artima aplinka, kuri gana religinga, kas savaime suponuoja tam tikrus pančius asmenybės augimui, nuo mažens egzistuojantis nepritapimo jausmas, bundantis seksualumas, kuris religijos fone itin opresuojamas ir savojo kelio paieškos.


Nugalėjus pirmą baimę skaityti Joyce, pradžia visai patiko. Pamaniau, kad gal be reikalo taip bijojau ir vengiau. Tiesa, išnašų kiekis stulbinantis ir gal ne visos jos būtinos. Vartyti knygos galą ieškant eilinio aprašymo kad tas ir tas vietovardis yra toje ar toje Airijos dalyje, rodės gan nuobodu ir neprasminga. Vėliau prasidėjo tai, ko aš negaliu pavadinti kitaip kaip nebesuprantu kas vyksta.


Nevaidinsiu ir nesimaivysiu - nepatiko ir nesupratau. O gal nesupratau, nes nepatiko. Nebežinau. Gal ir yra kažkas šio autoriaus kūryboje, juk ne veltui jis liaupsinamas, bet nieko tooookio ypatingo aš neaptikau. Taip, vidinis Stiveno pasaulio virsmas man pasirodė įdomus, turtingas ir įtikinantis, bet vėliau gimęs naujas, jau suaugęs, Dedalas yra atstumiantis savo arogancija ir neaišku iš kur atsiradusiu itin aukštu pasitikėjimu savimi.


"Ulysas" vis tik lieka man kaip knygas mylinčio žmogaus sąrašę. Jis bus tas Everestas, kurį privalau įveikti. Pirmoji pažintis su Joyce nebuvo itin sėkminga. Nesupratau aš šio rašytojo fenomeno. Kodėl jis taip labai vertinamas man lieka paslaptis, nes aš galiu išvardinti daug gerokai labiau man patikusių autorių, kurie mane sukrėtė, palietė ir sujaudino gerokai labiau nei šis Jaoyce kūrinys ir nebijau to pasakyti garsiai.#jamesjoyce #menininkojaunudienuportretas #dovana #reklama #knyga #knygos #aqpzvalga

9 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page