top of page
Search

Jane Gardam - Žmona su paslaptimi

Updated: Aug 11, 2020

“Žmona su paslaptimi” - antroji Jane Gardam knygos “Vyras be trūkumų” dalis. Jei pirmoji dalis pasakojo sero Edvardo (vyro) istoriją, tai šįkart prabyla jo žmona Betė. Tiesa, kalba ne tik ji, bet taip tik dar įdomiau.


Santuoka viena, o požiūriai į ją du. Kaip skirtingai šie du žmonės į ja ateina, interpretuoja ir prisitaiko. Pasakojimo subtilimas išlieka, bet pasakotojo balsas jau kitas. Santūrumo mažiau. Nieko keisto - juk pasakoja kitas žmogus, bet nori nenori vistiek lygini su pirmąja dalimi. Pirmieji įspūdžiai, kad ši knyga bus silpnesnė nei pirmoji. Gal kaltas Betės naivumas, ne tokia išskirtinė asmenybė? Paskui supranti, kad tai kitas pasakotojas, su kita priešistore, kitokia aplinka, tad natūraliai skiriasi požiūris į pasaulį.


Skaičiau įvairių nuomonių apie šias knygas: vieni sako, kad jas galima skaityti kaip atskiras istorijas, kiti, kad tik paeiliui. Aš siūlau skaityti nuo pirmos dalies ir tik tuomet griebti antrą. Atskirai tos knygos puikios, bet tik kartu susieina į visumą ir pasimato visi akcentai akcentėliai ir visas kūrinio žavesys.


Ši knyga yra puiki santuokos istorija. Ne ta nuvalkiota holivudinė: jie susitiko, įsimylėjo, aistra sprogdina smegenis ir jie negali vienas be kito. Ne ne ne. Čia daug arčiau tikro gyvenimo. Kaip dvi asmenybės kuria santuoką kaip bendrystės produktą, o kartu stengiasi nepaleisti savo asmenybinių dalykų. Kaip išlikti savimi bendrystėje su kitu- štai kur klausimas. Turiu užsiminti ir apie istorijos “pipiriukus” - tai Betės santykius su didžiausiu vyro priešu. Bet ir vėl įspėsiu - kažkokių pabėgimų į viešbučius, aistringų scenų čia nerasite, juk esminis dalykas Gardam stiliuje - subtilumas.


Istorijos pabaiga visiškai nereali. Gerąja prasme. Taip skaniai Gardam viską sudėliojo, kad sunku net nupasakoti per daug neišduodant. Viena aišku- su didžiuliu nekantrumu laukiu trečiosios romano dalies!


#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #tytoalba #janegardam #zmonasupalspatimi #remiama

8 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page