top of page
Search

Jane Gardam - Vyras be trūkumų

Updated: Aug 11, 2020

Jane Gardam “Vyras be trūkumų” suviliojo mane tobulu viršeliu ir tuo, kad BBC šią knygą yra įtraukę į geriausių britų romanų šimtuką. Intriguoja, tiesa?


Labai britiška- santūri ir subtili- knyga, kurioje pasakojama apie vieno vyro gyvenimą. Edvardo gyvenimas prasidėjo nelengvai - vos kelios dienos po jo gimimo miršta motina. Tėvas atsitveria šalčio siena ir berniuką augina svetimi žmonės, kuriems už tai yra mokama. Vėliau berniukas tampa Radžo našlaičiu. Šiek tiek istorijos: Radžo našlaičiais tapdavo vaikai, kurių tėvai dirba britų imperijai rytuose. Šie vaikai siunčiami į Britaniją, kad mokytųsi, o jų globa atitenka svetimiems žmonėms arba įstaigoms. Nereikia net sakyti kokia tai didelė trauma vaikui išplėštam iš pažįstamos aplinkos ir atsidūrusiam tokioje nežinomybėje ir nesaugume. Šie vaikai praranda ryšį su tėvais ir tokie iššūkiai palieka randus visam gyvenimui.


Pagrindinis herojus, seras Edvardas, auga ir galime stebėti kaip ta neišmylėto vaika drama lyg šešelis jį seka. Jo saugusis prieglobstis - darbas. Vyras dirba prestižinį advokato, vėliau teisėjo darbą.


Ši jautri sero Edvardo istorija kartu yra ir britų kolonijų gyvenimo užkulisiai. Tai priduoda tekstui svorio ir sodrumo. Šios dvi istorijos seka koja kojon ir tikrai įdomu stebėti abi.


Pagrindinė kūrinio tema - vyro vidinis pasaulis. Kiek daug pasaulyje mes turime tų Radžo našlaičių. Nebūtinai tikrąja to žodžio prasme, bet vyrų, kurie luošinami psichologiškai daug. Tie vyrai emociškai nesubrendę, įskaudinti, iš jų reikalaujama būti tvirtais, nerodyti silpnumo - būti kažkokiais antžmogiais.


Kita tema - išorinis spindesys. Edvardas turi viską - prestižinę karjerą, statusą, pinigų, namus, puikią žmoną, bet kas po tuo gražiu sluoksniu slypi iš tiesų? Tai man asmeniškai labai susišaukia ir su šių dienų aktualijomis - socialiniais tinklais. Kiek daug melo ten, kuriuo mes tikime arba kurį net patys ir kuriame.


Tai labai subtilus, rafinuotas pasakojimas su tipiško britiško humoro intarpais ir puikiai tiks literatūros gurmanams. Užčiuopti kūrinio emocijas ir būti empatiškam reikia sugebėjimo, nes nieko paviršiuje nėra, bet jei pavyks - išgyvensite tikrą kūrinio grožį ir gylį.


#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #tytoalba #remiama #janegardam #vyrasbetrukumu

5 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page