top of page
Search

Jeanine Cummins - Amerikos purvas

Updated: Oct 20, 2020

“Amerikos purvo” virusas pasklido po Lietuvą greitai ir plačiai. Rodos, visi norėjo ją skaityti arba skaitė. Susidomėjimą dar labiau kurstė kotraversiški vertinimai bei atsiliepimai iš anapus Atlanto.


Tai istorija apie meksikiečių šeimą. Gyvena jie patogų ir ramų gyvenimą. Augina sūnų ir jiems iš esmės nieko netrūksta. Lidija turi savo knygyną, jos vyras - žurnalistas. Viskas būtų kaip ir gerai, bet vyras pradeda narplioti narkotikų kartelio tem1 savo straipsniuose ir užsitraukia jo vadeivos nemalonę. Kad išliktų gyvi - jie privalo bėgti į Ameriką. Tai ši knyga ir yra ta kelionė nuo Meksikos link išsvajotosios Amerikos.


Sąlygos, kuriomis migrantai keliauja link savo svajonės baisios. Jie nepageidaujami, nesaugūs ir persekiojami. Galime tik įsivaizduoti, ką jiems tenka išgyventi. Cummins būtent tai bando atskleisti šiuo savo kūriniu - kol jūs po dienos darbų patogiai sukrentate į minkštą fotelį ir mėgaujatės gera knyga ar filmu, šie žmonės keliauja nežmoniškomis sąlygomis, rizikuoja ir neretai miršta.


Užmojai buvo platūs, o kiek gerai pavyko juos įgyvendinti? Pirmiausia kliuvo tai, kad meksikietė moteris, gyvenanti Meksike, kur migracija ir skaudžios istorijos kasdienybė, vaizduojama tokia naivi ir absoliučiai nieko nesuvokianti apie realybę. Gal autorė norėjo pagilinti įspūdį skaitytojui? Galutinis rezultatas - apsišvietusi moteria nesuvokia šių dienų savo šalies realybės. Neįtikina.


Literatūriniu atžvilgiu knyga pasirodė irgi ne stebuklas. Daug gana pigių būdų skaitytoją sugraudinti, kas mane kaip tik paliko abejingą. Pasigedau gylio. Tas labiausiai ir nuvylė. Galiu užsimerkti prieš pačios istorijos trūkumus, bet, kad autorė nėra labai kompetetinga rašytoja - man atrodo akivaizdu.


Apskritai kūrinys gana nuobodus- keliaujama, keliaujama, tada kažkas nutinka ir keliauja vėl. Nemanau, kad pavyko sukurti intrigos ir įtraukti skaitytoją. Emociškai nesijaučiau sujaudinta ir nesirgau už knygos veikėjus. Intrigavo tik tai - ar pavyks nusigauti iki Amerikos. Tik tiek.


Dar vienas dalykas - autorė kritikuojama, kad yra baltoji ir maždaug kaip drįso imtis meksikiečių temos. Man tai atrodo mažų mažiausiai keista. Autorius neprivalo patirti visko, apie ką rašo. Neretai rezultatas būna toks - autorius, nepatyręs to, apie ką rašo, viską perteikia net įtikinamiau. Skaitai ir tiki, atpažįsti ir išgyveni iš naujo. Mano galva, ši kritika nepelnyta.


Nelikau aš sužavėta šiuo kūriniu. Tikriausiai viso to priežastis - per didelės viltys, kurios dar labiau išsipūtė kol ilgai šios knygos laukiau. Jei domina Meksikos migrantų tema - bandykit, bet literatūrinių aukštumų, manau, nesitikėkit.#lietuvosrasytojusajungosleidykla #darvienapuslapi #remiama #amerikospurva #knygutinklarastis #knygos #tinklarastis

123 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page