top of page
Search

Jochananas Fainas - Berniukas su smuiku

Updated: Aug 17, 2020

“Berniukas su smuiku” - istorija apie berniuką, kuriam pavyko išgyventi Antrąjį pasaulinį karą. Tai tikriausiai nei pirmas nei paskutinis pasakojimas apie žydų išgyvenimus, bet šįkart pasakojimas išties sujaudino. Istorijoje minimas lietuvis Jonas Paulavičius, kuris savo kovai su nacizmu pasirinko ne ginklą, o žmonių gelbėjimą. Kartu su mažuoju smuikininku Jochananu šis drąsus žmogus ir jo šeima išsaugojo gyvybes šešiolikai žmonių.


Norėčiau akcentuoti tai, kad autoriui pavyko puikiai sukurti intymumo atmosferą. Atrodo, kad sėdite vienas priešais kitą ir tas mažas berniukas, o vėliau jau suaugęs vyras, tau pasakoja savo nelengvus išgyvenimus. Tas atstumas tarp skaitytojo ir pasakotojo dar suditraukia, kai minimos kinkrečios Kauno gatvės ir vietos, kuriose vyko visa istorija. Man, žinant šias vietas, tiesiog kūnas eina pagaugais kaip arti visa ši protu nesuvokiama istorija. Mano mieste! Man puikiai žinomose vietose. Eina sau! O be to aptinkame nemažai nuotraukų, kuriose vaizduojami knygoje veikiantys žmonės. Atstumas tarp tavęs ir istorijos lieka absuliučiai minimalus.


Pasakojimo stilius neapkarstytas jokiom įmantrybėm. Paprastumas - štai kad žavi kalbėjime. Neprimetamas kažkokio visažinio tonas. Smerkimo čia irgi nėra. Čia mes nerasime ir rėksmingos kalbėsenos. Kalba tyli išmintis. Jeigu esi atvira širdi ir pasiruošęs - išgirsi šį pasakojimą, o jei ne - na, tuomet ši istorija ne tau.


Vertinant visą pasakojimą, gal net reiktų sakyti, kad tai ne tik berniuko išsigelbėjimo istorija. Tai pasakojimas ką daro su žmonėmis išgyvenimo instinktas. Vieni neatlaiko išbandymo ir išsižada ne tik artimiausių žmonių, bet ir savęs, o kiti lieka ištikimi savo vertybėms iki paskutinės minutės ir gelbėja sau svetimus žmones iš žydų naikinimo mašinos nagų. Kartu tai žmogiškumo, bendrystės triumfas.


Pasiilgusiems jautraus ir tikrai širdį paliečiančio pasakojimo ši knyga patiks. Žydo berniuko pasakojimas taip arti mūsų, o jo įgyta išmintis kartais net gniaužia kvapą ir gumulas gerklėje įstringa ilgam.
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #kitosknygos #jochananasfainas #berniukassusmuiku


2 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page