top of page
Search

John Boyne - Berniukas dryžuota pižama

Updated: Aug 11, 2020

Kažkada seniai labai seniai teko matyti filmą “Berniukas dryžuota pižama”. Paprastai pirma perskaitau knygą ir tik tada peržiūriu filmą. Šįkart viskas vyko atvirkščiai - pirma filmas, tuomet knyga. Skaičiau nedrąsiai ir bijojau nusivilti. Bet taip nenutiko. Ši mažutė vos 200 puslapių knygutė savyje talpina itin jaudinančią ir sukrečiančią istoriją.


Brunas - devynerių metų berniukas. Jis aukšto vokiečių karininko vaikas, gyvenantis prabangiame name su būreliu tarnų. Vaiko dienos nerūpestingos ir viskuo aprūpintos. Deja tėvas pakeliamas pareigose ir kartu su visa šeima turi persikelti gyventi kitur. Čia namas gerokai kuklesnis, nėra draugų, o šalia ilga spygliuota tvora, nes šalia - Aušvico koncentracijos stovykla. Berniukas vienas, neturi su kuo žaisti, tad pradeda tyrinėti teritoriją ir netikėtai susipažįsta su žydų berniuku iš koncentracijos stovyklos.


Šios knygos skaitytojai paprastai pasiskirsto į dvi stovyklas- tie, kurių širdis šis kūrinys sujaudina ir tie, kurie negaili kritikos. Viduriuko dažniausiai nebūna. Kritikos strėlės būna nukreiptos į vaikų elgesio nelogiškumą ir naivumą. Tame yra dalies tiesos. Brunas devynerių, bet nežino, kas yra žydai r daugybės to metu aktualijomis persisunkusių žodžių ir frazių. Jo sesuo tam tikrose situacijose taip pat ganėtinai naivi ir daug ko nesuprantanti, bet būdama vis dvylikos gana sėkmingai flirtuoja su vokiečių karininku. Suminėjus visa tai, negaliu nepabrėžti, kad man šie dalykai per daug į akis nekrito. Gal dėl to, kad susikoncentravau į pasakojimą, jo žinutę ir emocinę pusę, o ne daugiau tokius techninius dalykus.


Autorius puikiai atskleidžia pasaulio dvilypumą. Vienam berniukui aukštas vokiečių karininkas yra mylimas tėtis, doras žmogus ir autoritetas, o kitam- budelis. Taip pat kokie skirtingi fiziniai pasauliai kuriuose gyvena berniukai. Skaudžiausia sekti pasakojimą dėl to, kad tai pasaulis vaiko akimis. Vaikas, kuris turėtų mėgautis nerūpestinga vaikyste, gyvena itin sunkiomis sąlygomis ir yra pasmerktas mirti. Tikrai labai sukrečia.


Kam skaityti? Tiems, kas nori trumpos, koncentruotos, jautrios ir labai paveikios istorijos. Labai gali būti, kad net nubrauksite vieną kitą ašarą. Gero skaitymo.


#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #sofoklis #remiama #johnboyne #berniukasdryzuotapizama

8 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page