top of page
Search

Karl Ove Knausgard - Mano kova. Mirtis šeimoje

Updated: Aug 11, 2020

Apie šią knygą girdėjau daug. Pavyzdžiui tai, kad praktiškai kiekvienuose namuose Norvegijoje šių knygų serija ( nes jų viso yra šešios) nugulusi knygų lentynose. Tarsi kokia Biblija. Norvegai Karl Ove Knausgård knygas labai vertina. Yra ir kita nuomonė - ji kardinaliai priešinga pirmąjai. Žmonės kalba, kad šios knygos absoliučiai neypatingos - "tik pamanyk, aprašė savo gyvenimą, kiekvienas taip gali". Su antrąja nuomone aš nesutinku - čia taip pat kaip su moderniuoju menu - neva taip gali visi, bet kodėl tada tie visi nepadaro? Kitas momentas kaip ta knyga parašyta - didelis klausimas, kiek tų visažinių sugebėtų taip parašyti apie savo gyvenimą kaip tą padarė Karl Ove Knausgård.


“Mano kova. Mirtis šeimoje” - tai knyga, kuri savyje talpina labai daug šalčio. Tiek Norvegijai būdingo kaulus smelkiančio šaltuko, tiek to šalčio, kuris apima žmoguškus santykius. Šioje knygoje veiksmo nedaug. Jei reiktų atpasakoti, kas knygoje vyksta, užtektų kokių 2-3 sakinių. Kūrinys ne apie veiksma, o apie vyksmą. Tai lyg absoliutus dvasinis nuogumas. Knyga autobiografinė ir intymi - svarbiausią vietą užima žmonių santykiai, o ypač autoriaus santykis su tėvu. Tai tarsi odė tėvui. Tik nereikia galvoti, kad tėvas čia ideali tėvystės figūra, tobulai atlikusi savo tėvišką pareigą ir pan. Ne, Karl Ove nemeluoja ir nedangsto - tėvas toks, koks jis buvo - visoks. Idealizavimo čia nėra. Priešingai. Aišku viena- tėvas suvaidino svarbų vaidmenį šiai asmenybei formuojantis, bet jo įtaka toli gražu ne paklėjanti, o tėškianti ant žemės. Nuogumas. Tai tas žodis, kuris geriausiai tinka kalbant apie knygą. Nuogumas atskleidžiant savo jausmus, šeimos gyvenimą ir patirtis. Tikrai reikėjo drąsos taip atvirauti - žmogus juk mėgsta save pateikti geriau nei yra iš tiesų. Tuo šis romanas ir žavus - melo jame nėra. Knyga lėta, labai detali. Daug demesio skiriama aplinkybėms bei aplinkai. Viskas čia kuria pasakojimą ir sukuria tarsi tankų kilimo raštą, kuriame išgyvenimai atskleidžiami vaizdžiai ir nieko nenuslepiant.


Ši knyga nėra skirta visiems. Ji skirta, kaip aš vadinu, kokybiškos literatūros guramanams, kuriems svarbu ne kas vyksta, o kaip. Būtent šie skaitytojai, manau, su didžiuliu pasimėgavimu suskaitys šią Karl Ove gyvenimo atkarpėlę ir norės dar. Gerai, kad antra dalis jau yra, o likusias keturias vilkimės, kad Baltos lankos taip pat išleis. Skanaus!


#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #baltoslankos #manokovamirtiseimoje #manokova #karloveknausgard #knausgard

2 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page