top of page
Search

Karl Ove Knausgard - Mano kova. Mylintis žmogus

Updated: Aug 11, 2020

Jei norite suprasti, kokie vėjai pučia šiuolaikinėje skandinavų literatūroje, Karl Ove Knausgård skaityti privalu. Būtent šis autorius diktuojama madas ir kaip kulka šauna į daugybės šalių knygų topus. Ir ne be reikalo.


Karl Ove Knausgåd knyga “Mano kova. Mylintis žmogus” - jau antroji autoriaus ciklo “Mano kova” dalis. Viso jų yra septynios. No pressure, "Baltos lankos", bet kada sekančios dalys?!? Jeigu pirmoji dalis buvo skirta tėvo atminimui, tai ši skirta meilei. Subyrėjusi meilė savo buvusiai žmonai Tonje, užgimusi meilė Lindai, begalinė ir tokia sunki meilė savo vaikams, meilė sau ir žmonijai. Kartais ta meilė lyg peilis po kaklu, o kartais lyg plačiausi sparnai. Labiausiai knyga kalba apie meilę Lindai. Ši meilė besiblaškanti, išsunkianti, pakylėjanti ir sviedžianti žemyn - visokia. Beje apie tai knygoje nerašo, bet Karl Ove Lindą veda. Paskui išsiskiria. Tas nelabai stebina. Kūrinys atskleidžia, kad kartu jiems nėra lengva. Neturiu galvoje tų pasakų apie dvi obuolio puseles ir pan. Ne ne. Bet labai dažnai akivaizdu, kaip šie du žmonės turi elgtis prieš savo prigimtį dėl taikaus buvimo kartu, dėl to, kad santykį išlaikyti.


Viena, kuo tikrai pasižymi Knausgårdo literatūra - atvirumas. Čia neaptinkame tipiško vyriško macho. Vyras sau leidžia susigraudinti, būti silpnas, verkti, atskleidžia nepatogias socialines situacijas. Galima pavadinti “Intraverto nuotykiai ekstravertų pasaulyje”. Jausmas skaitant kartais priveda iki visiško nejaukumo. Kartu jame randame ir drąsos bei akiplėšiškumo, tad autoriaus asmenybė nėra blanki ir vienalytė. Karl Ove Knausgård drąsiai aprašo labai nepatogias situacijas ir tai kaip jose jaučiasi. Šiuo atveju stereotipas, kad vyrai nemoka reikšti jausmų ir bla bla bla sutrypiamas į dulkes. Autorius tą daro puikiai. Viena stipriausių knygos vietų - pirmojo vaiko gimimas. Laaabai stipru!


Nors ir populiarus, tačiau Karl Ove Knausgård patiks toli gražu ne visiems. Tai labai tanki literatūra. Joje daug savirefleksijos, intymumo. Mane tas autoriaus sielos nuogumas ir patraukė. Tame randu šiek tiek savęs. Tai nėra lengvas skaitalas, bet vertas kiekvienos raidės. Patiks autobiografijų bangos pagautiems ir jomis besimėgaujantiems. Laukiu sekančių dalių.

#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #baltoslankos #karloveknausgard #manokova #mylintiszmogus #skandinavuliteratura

5 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page