top of page
Search

Kazuo Ishiguro - Dienos likučiai

Updated: Aug 17, 2020

Po to, kai 2017 m. Kazuo Ishiguro gavo Nobelio premiją, jo vardas plačiai nuskambėjo ir Lietuvoje. Susizgribau, kad šio autoriaus dar neteko skaityti ir nuskubėjau į biblioteką. Pasičiupau jo knygą “Dienos likučiai”. Iškart, nevyniojat į vatą, pasakysiu, kad likau su-ža-vė-ta.


Didelio veiksmo mylėtojai čia šaudymų, gaudymų ir lakstymų neras. Knyga sukasi apie vidinį vyksmą. Pasakojama apie nuo pasaulio profesijų žemėlapio sparčiai nykstančią liokajaus profesiją. Tai liokajaus darbo užkulisiai, mažytės, bet labai subtilios detalės, kurios skiria gerą liokajų nuo tiesiog liokajaus. Vienintelis knygos veiksmas – liokajaus kelionė pas vieną iš buvusių darbuotojų. Būtent šios kelionės metu atskleidžiamas šių veikėjų santykis.


Kodėl Ishiguro pasirinko aprašyti būtent liokajaus profesiją? Radau labai įdomų jo paaiškinimą: tai metafora. Mažai kas iš mūsų yra prezidentai ar užima kitus svarbius postus. Didžioji dalis mūsų esame liokajai – turime viršininkus, vykdome kažkieno paliepimus ir tik viliamės, kad tai, ką dirbame, kažkada pasitarnaus ir bus vertinga.


Knygos pasakojimo stilius labai “liokajiškas”. Manau, būtent taip kiekvienas iš mūsų įsivaizduotume mąstant, kalbant ir elgiantis tradicinį šios senos profesijos atstovą. Jaučiasi tas plačiai pasaulyje skambantis vadinamasis angliškas snobizmas. Skaitymo malonumas begalinis ir čia tas pats kaip valgant skanų saldainį – norisi pasitaupyti, nes žinai, kad tuoj tuoj baigsis.


Tai pasakojimas apie pareigą, apie tai, kaip žmogus dėliojasi prioritetus savo gyvenime. Ir idomu, jog pasirinkimai dabartiniame pasaulyje mums visai svetimi. Šis gyvenimo stilius mums greičiausiai net nesuprantamas.
#darvienapuslapi #tinklarastis #knygos #knyga #knygunaujienos #kazuoishiguro #dienoslikuciai

3 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page