top of page
Search

Kazuo Ishiguro - Plūduriuojančio pasaulio menininkas

Updated: Aug 17, 2020

Savo išskirtinio prielankumo Kazuo Ishiguro nei bandžiau nei bandysiu slėpti. Tai vienas mėgstamiausių mano rašytojų, o jo knyga "Dienos likučiai" turbūt visam laikui įsirėžė atmintyje. Pamačius, kad "Baltų lankų" leidykla išleidžia naują rašytojo knygą, labai apsidžiaugiau. Kas gali būti geriau nei nauja mylimiausio rašytojo knyga? Mažai kas, tikrai.


Viršelio nekomentuosiu, nes viskas čia aišku - nuostabu. Gerai, dar pridursiu - skoninga ir puikiai atitinka knygos turinį. Čia ties viršeliu ir baikim. Apie ką knyga? Tai pasakojimas apie pensijinį amžių pasiekusio dailininko Masudžio Ono jaunystę, paženklintą Antrojo pasaulinio karo, ir dabartį. Šios dvi laiko linijos gudriai tarpusavyje supintas dukros ištekinimo rūpesčiais. Išgarsėjęs kaip dailininkas propagandistas ir nacionalistas dabar Ono blaškosi amerikonizuotoje Japonijoje. Dukros ištekinimo rūpesčius menininkas sieja su aukštesne visuomenine padėtimi. Tuo tarpu dukros nuomone čia koją kiša abejotina tėvo praeitis.


Ono tikrai nėra patikimas pasakotojas. Jis blaškosi savo pasakojimuose, bando pateisinti save. Niekas nėra aišku iki galo. Viskas tarsi plūduriuoja kaip tas menininko pasaulis. Tas neapibrėžtumas žavus - turite galimybę paleisti savo vaizduotę ir interpretuoti savaip.


Lyginant su "Neleisk man išeiti" arba "Dienos likučiais", galima pasakyti, kad knyga visai neprimena pirmosios. Visiškai. Man ji gerokai arčiau "Dienos likučių". Čia taip pat nardoma slaptuose atminties užkaboriuose. Taip pat sutampa pasakojimo tonas, kuris nėra rėksmingas ir reikalauja pilno susikaupimo. Tos mažos detalės suslaptytos ir jei per tekstą šuoliuosi labai sparčiai, jų nepastebėsi, o kartu apvogsi save, nes nepagausi tikrojo knygios grožio.


"Pūduriuojančio pasaulio menininkas" - lėtojo skaitymo malonumas. Rami meditacija. Pasakojimas apie atmintį, savigriaužą ir kaltę, vienatvę ir senatvę. Mėgstantiems tokio tipo knygas - ši bus gardus literatūros kąsnelis.
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #baltoslankos #remiama #kazuoishiguro #pluduriuojanciopasauliomenininkas

6 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page