top of page
Search

Kim Leine - Amžinybės fjordo pranašai

Updated: Aug 11, 2020

VIIIa. Danijos kolonizuota Grenlandija. Į atšiaurią salą pagaliau pasiekęs krantą prisišvartuoja laivas, kuriame nebūtinai itin religingas pastorius Nortenas Falkas. Šis žmogus pasruošęs nuversti kalnus ir pagaliau atvesti vietinius inuitus į krikščionybės kelią, pakylėti šių “laukinių” gyvenimo būtį į aukštesnį lygį. Bent šiek tiek priartinti prie civilizacijos. Susipriešinimas tarp dviejų civilizacijų akivaizdus ir Mortenas Falkas tai mato. Dar daugiau sumaišties įveda į bendruomenę religiniu pagrindu pradėję burtis vietiniai. Jie tiki pranašės susapnuotu dievu, gyvena visi kartu, rūpinasi vieni kitais ir net stato bažnyčią. Kas iš tiesų gyvena pagal moralinį kodeksą ir kas jo laikosi tik teoriškai?


Knyga pasižymi išskirtinai krupščiai apgalvota kompozicija. Pradžios taškas tobulai susijungia su pabaiga, o ir įpinti dešimt Dievo įsakymų tiesiog puikiai atspindi autoriaus ironiją ir pagrindinę kūrinio mintį.


Romanas tipiškas skandinaviškas. Pasakojimo stilius tamsus, ramus ir paslaptingas. Skaitymas primena gilią meditaciją ir reikalauja susikaupimo. Niekas jums nebus paduota ant lėkštutės - viską iš smulkių detalių detalyčių turėsite susikonstruoti patys. Kartais prireiks pastangų net nuspėti, kuris gi čia veikėjas kalba. Bet, man asmeniškai, tai yra didžiulis intelektinis malonumas. Tai ne lėkšta, banali rožinė cukraus vata, o retas gurmaniškas malonumas.


Pagrindinis veikėjas lygiai taip pat, mano nuomone, labai skandinaviškas. Paaiškinsiu, ką turiu galvoje. Jis tikras: nenuglūdintas, žemiškas, nuodėmingas ir pasimetęs. Pats puikiai suvokia savo trūkumus ir tyliai dėl to išgyvena. Visi kiti veikėjai taip pat išskirtinai tikri. Čia nei vienas nėra tobulas ir išdailintas ir kiekvienam yra ką prikišti.


Atskirą pagiriamąjį žodį norėčiau skirti knygos dizainui, kurį sukūrė

Tauras Stalnionis. Knygoje daug gamtos, visi pagrindiniai įvykiai vyksta gamtoje ir iliustracijos viską tiesiog dar kartą sujungia į išgrynintą visumą . Žemėlapis kūrinio pradžioje, kalnų motyvai kiekvienoje dalyje ir skyriaus pavadinimai pavirtę žvaigždynais. Puikus sprendimas!


“Kitos knygos” puikiai atspindi savo leidyklos pavadinimą. Knyga išpildyta nuo viršelio iki pat paskutinio jos puslapio. Kam skaityti? Išsiilgusiems kokybiško skandinaviškai niūraus, bet gilaus ir jaudinančio pasakojimo. Gero skaitymo, literatūros gurmanai!


#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #kitosknygos #remiama #kimleine #amzinybesfjordopranasai

13 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page