top of page
Search

Lars Mytting - Seserų varpai

Updated: Aug 17, 2020

Lars Mytting daugeliui jūsų yra puikiai pažįstamas. Jo knygą "Plauk su skęstančiais" skaitėte ir mėgavotės, o aš, skandinaviškų perliukų mylėtoja, šį autorių kažkaip praleidau. Taigi "Seserų varpai"- mano pirmoji pažintis su autoriaus kūryba.


Knygoje pasakojama itin nuošaliame Norvegijos kaimelyje gyvenančios Astridos istorija. Kažkada itin turtingos giminės atstovė į akis žvelgia ją ne itin viliojančiai ateičiai: ankstyva santuoka, daug vaikų ir mirtis sulinkus nuo sunkios darbų naštos. Kaimelyje pasirodo naujasis pastorius - Kajus. Šis jaunas vaikinas gali būti Astridos bilietas į šviesesnį rytojų. Aštraus proto, stipri ir ambicinga mergina iš gyvenimo nori daugiau. Tarp jaunuolių beįsižiebiančią simpatiją sudrumsčia atvykėlis - architektas Gerhardas. Jis čia tam, kad įvykdytų pastoriaus Kajaus planą - išardytų senąją bažnyčia, nes jos vietoje bus statoma nauja. Pradeda skambėti varpai...Štai čia mes aptinkame mistikos elementus. Kadaise varpai buvo išlieti Astridos giminėje gimusių siamo dvynių Halfridos ir Gunhildos atminimui ir nuo tada skambina artinantis pavojui.


"Seserų varpai" įkūnija viską, dėl ko aš taip žaviuosi skandinavų literatūra: gyvenimo realumas, stiprūs moterų personažai, nesitaikstymas su skaitančiojo lūkesčiais dėl laimingos pabaigos ir melancholija. Taip, vaivorykščių ir vienaragių čia nerasite, bet gylio, svorio ir vietos apmąstymamsn apstu. Kūrinys puikiai įsipaišo į magiškojo realizmo apibrėžimą, tik jis labiau skandinaviškas, arčiau žemės ir man asmeniškai labiau priimtinas nei tarkim Marquez. Be to itin žaviai susisieja herojų gyvenimai su varpų bei bažnyčios likimu. Bažnyčios nugrioviumas iti vaizdingas, vietomis gniaužia kvapą - taip paveiku.


Kam skaityti? Skadinavų literatūros mylėtojams - privalomai, o visiems kitiems, kurie mėgsta sodrų, lėta ir išlaikytą pasakojimas - pasirinktinai, bet su didele mano rekomendacija.
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #almalittera #larsmytting #skandinavuliteratura #seseruvarpai

25 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page