top of page
Search

Lena Andersson - Svėjos sūnus

Updated: Aug 18, 2020

Lena Andersson yra garsi Švedijos žurnalistė, parašiusi jau keletą knygų. Lietuvoje autorė žinoma iš tokių kūrinių kaip “Estera: romanas apie meilę” bei “Be įsipareigojimų”. Jeigu įprastai Lena Anderson nagrinėja moterų klausimus, gilius psichologinius išgyvenimus, tai šįkart knyga visiškai kitokia.


Pirmiausia paminėsiu apie ką ji. Pagrindinis knygos veikėjas - Ragnaras yra puikus pavyzdys to tipiško gerovės valstybės modelio išauginto švedo. Galima sakyti, kad šiuo kūriniu buvo bandoma dekonstruoti gerovės valstybę kaip tokią ir parodyti, kas slypi iš to parodomojo fasado, kuriuo taip žavisi pasaulis ir į kurį lygiuojasi. Taigi Ragnaras. Pagrindinis veikėjas yra gerovės valstybės modelio atstovas iki kaulų smegenų. Pasakysiu dar daugiau - jis tipiška vidutinybė, galvojanti, kad jo laikmetis pranoksta viską, kas buvo iki tol, be to tėvai tikrai nieko nebesupranta apie tai, kas gera ir teisinga ir išvis - reikia stengtis dėl bendro gėrio ir jokių čia individualizmų ar laisvių negali būti. Vienas už visus ir visi už vieną, ane? Ragnarą labai erzina jo paties mama su savo naminiu maistu, buitiniais rūpesčiais ir apskritai atgyvenusiu požiūriu. Nors knygos nugarėlė akcentuoja įtampą tarp motinos ir sūnaus, vis tik, manau, pagrindinis įtampos šaltinis yra pats Ragnaras. Nors ir vidutinybė su absoliutaus teisuolio kauke, bet karts nuo karto sukelia empatijos pliūpsnius, nes bando filosofuoti, kelti klausimus ir ieškoti. Jo pasimetimas yra savaip žavus.


Jeigu Ragnaras yra šiandiena, jo motina - praeitis, tai vėliau jau įvedamas kitas veikėjas - Ragnaro dukra- yra ateitis. Nors tėvas deda didžiules viltis į jauną merginą ir svajoja, kad ji ne tik perims jo pažiūras, vertybes, bet ir taps sporto pasaulio žvaigžde, tačiau bėgantis laikas parodo, kad taip nebus. Ateitis beldžiasi į duris.


Apibendrinant - kūrinyje autorė parodo kitą gerovės valstybės modelio veidą. Juntama ironija, gero humoro taip pat čia apstu. Autorės lakoniškumas puikiai dera ir skaniai susiskaito. Tiems, kurie turi elementarias žinias apie politiką ir ekonomiką - labai rekomenduoju. Smagus ir atraktyvus skaitinys ir, tikiu, kad nieko panašaus nebūsite skaitę. Gero skaitymo!
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #lietuvosrasytojusajungosleidykla #remiama #lenaandersson #svejossunus

2 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page