top of page
Search

Lijia Zhang - Lotosas

Updated: Aug 17, 2020

Knyga "Lotosas" - šių laikų prostitutės istorija Kinojoje. Mergina, pasivadinusi Lotosu, tikrai negali pasigirti lengvu gyvenimu. Gana anksti mirė jos motina ir mergina pasižadėjo rūpintis savo mažuoju broliuku. Palikusi mažą kaimelį, mergina išvyksta į didmiestį, kur planuoja ne tik uždirbti pinigų brolio mokslams, aprūpinti savo šeimą, bet ir susikurti gyvenimą sau. Deja deja po kelių nesėkmių mergina, kuri, rodės, turi tvirtą moralinį stuburą, atsiduria ten, kur niekad nebūtų pagalvojusi - masažo salone. Viena smulkmena - masažo salonas teikia tikrai ne masažo paslaugas. Taip, mergina tampa prostitute.


Kitas svarbus knygos personažas - fotoreporteris Bingas. Tai išsiskyręs vidutinio amžiaus vyras, kuris svajoja tapti pripažintu žurnalistu ir kuria fotoprojektą apie prostitutes Kinijoje. Tarp Lotoso ir Bingo užsimezga ryšys ir kyla visai natūralūs klausimai - ar mergina už pinigus gali tapti pavyzdinga žmona, ar įmanoma gyvenimą pradėti nuo pradžių ir galų gale - kaip gyventi vyrui žinant apie tokią merginos praeitį. Intriguoja, tiesa?


Noriu paminėti vieną labai gražią mintį ir metaforą susijusią su knygos pavadinimu. Mergina pavadina save Lotosu ne šiaip sau, o labai simboliškai. Lotosas - augalas, kuris išauga iš purvo, bet lieka skaistus ir nesusitepęs. Galbūt tai simbolis merginos gyvenimo - nesvarbu, kad pinigus uždirba neitin garbingu būdu, bet jos vidus nepakitęs - ji ta pati mergina. Bet ar tikrai?


Bendriniu požiūriu ši knyga yra moters kelias į save, bandymas save pažinti itin ekstremaliomis sąlygomis. Net gi sakyčiau savigarbos paieška.


Prostitucija kaip reiškinys knygoje aprašomas išsamiai ir visa tai labai įdomu skaityti. Pasakojama, kad yra kelių lygių prostitutės, kuo jos skiriasi, kaip gyvena ir kuo vadovaujasi. Kartu skaityti labai sunku iš emocinės ir moralinės pusės. Dauguma merginų sunkiai suvokia, kas jos ir kuo užsiima. Jos neturi savigarbos, meluoja sau ir pasauliui, įdaiktina save. Be to tas požiūris labai nevienalytis - autorė puikiai atskleidė skirtingą merginų motyvaciją ir tipažus. Šiek tiek abejočiau Lotoso kaip personažo vientisumu, nes istorijos pradžioje ji tokia moraliniu požiūriu nekalta mergelė, kurios jokiais būdais prostitucijoje neįsivaizduotum, o po kurio laiko jau kalba kad tai lengvi pinigai, kad darbas nesunkus, tada kad vis tik labai sunku, nes tie vyrai apiplėšia jos sielą. Tai vienas iš dviejų - arba autorė ją vaizduoja sutrikusią arba pati iki galo nenusprendė kuriuo keliu vesti knygos heroję.


Neįdomioji knygos dalis - Bingo pasakojimas. Pasakotojas keičiasi kas skyrius - pasakoja Lotosas, tuomet Bingas ir vėl keičiasi. Bingas pats iš savęs necharizmatiškas ir jo pasakojama istorija neįdomi. Įsitraukti pavyksta tik tuomet kai Bingo gyvenimas susipina su Lotoso. Tomet ir jis pats tampa įdomesnis ir jo pasakojimas.


Knygoje autorė užkabina daugybę temų: imigracija, politika, prostitucija, abortai. Autorė gana ambicingai griebėsi pasakoti, bet, mano nuomone, iki galo istorijos potencialas nebuvo išnaudotas.Tam tikri siužeto sprendimai nelogiški, neįtikino, o pabaiga pasirodė kažkas link banalumo. Sprendimas geras, bet iki jo prieita per greitai ir nėra jokio organiškumo. Žodžiu, kabliukų aš randu, bet bendrai įdomu buvo paskaityti apie šiuolaikini Kinojos veidą prostitutės akimis ir pamatyti visuomenės moralinį skerspjūvį.
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #tytoalba #remiama #lijiazhang #lotosas

7 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page