top of page
Search

Herman Hesse - Stiklo karoliukų žaidimas

Updated: Aug 11, 2020

„Stiklo karoliukų žaidimas“ – tai knyga, kurią pavyko perskaityti iš antro karto. Pirmasis buvo prieš kokius gerus dešimt metų ir tai buvo pirmas kartas, kai numečiau knygą, nes nesupratau išvis kas ten vyksta ir kaip tai galima skaityti. Šį kartą nusprendžiau taip lengvai nepasiduoti, o kai visi pradėjo komentuoti, kad jiems nepavyko perskaityti... na tada pasakiau sau, kad privalau. Turiu pripažinti, kad sunkiausias knygoje pats pirmasis skyrelis. Jis tarsi filtras – reikia maksimalaus susikaupimo ir atidos, kad jį skaityti ne mechaniškai, o suprantant apie ką eina kalba. O toliau – lengviau. Aišku, tai ne ta knyga, apie kurią sakysite, kad labai lengvai susiskaito, per puslapius tiesiog skrieju. Ne, ne. Bus sakinių, kuriuos skaitysite du, tris, o gal net keturis kartus. Bet tame ir grožis. Šios knygos skaitymas savotiška meditacija, tačiau su labai teigiamomis pasekmėmis ir penu dvasiai.


Apie ką šis Hesse kūrinys? Siužetas nėra super sudėtingas. Veiksmas, kiek jo yra, vyksta XXIIa., tačiau iš esmės laikmečio tikslas buvo ne pririšti knygos prie kažkokių buitinių detalių, o susikoncentruoti į svarbesnius dalykus. Pagrindis knygos herojus Jozefas Knechtas nuo tobulosios Kastalijos valstybės našlaičio užauga iki stiklo karoliukų žaidimo magistro. Šioje valstybėje visas asmens įsipareigojimas yra lavinti save, mėgautis menu, dvasiniais dalykais. Visa, kas skirta pasauliu, visi fiziniai malonumai, alkoholis, yra svetima Kastalijai. Ši valstybė skirta aukštesniems dalykams. Aukščiausia Kastalijos meno ir dvasios raiškos priemonė - stiklo karoliukų žaidimas.


Dėmesio centras knygoje vis tik priklauso vyksmui, o ne veiksmui. Knygoje iškeliama daugybė filosofinių temų: būties dualizmas, meno ir mokslo svarba, dvasinio ir materialaus pasaulio priešprieša, istorijos kaip mokslo svarba, žmogaus pašaukimas ir t.t. Knyga tokia plati ir gili, kad, net neabejoju, jog skaitant po metų ar kelių joje vis atrasčiau kažką naujo, o ir faktas, kad už ją autoriui buvo įteikta Nobelio premija iškalbingas.


Ši knyga klasika. Ji nėra fast food‘as jūsų smegenims. Tai gurmaniškas patiekalas, kuriuo reikės mėgautis lėtai, pajaučiant kiekvieną jos skonio pustonį. Tai knyga, kurios skaitymas tarsi gili meditacija, kada visas pasaulis išnyksta. Ši knyga – tai jūsų dvasios maistas. Prisipažinsiu, kad neturiu iliuzijos, jog ją supratau iki galo, bet tuo ji žavi ir tuo ji privers mane skaityti dar kartą.
#darvienapuslapi #tinklarastis #knygutinklarastis #tinklarastisapieknygas #hermanhesse #stiklokaroliukuzaidimas

26 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page