top of page
Search

Madeleine Albright - Fašizmas

Updated: Aug 17, 2020

Jau kuris laikas jaučiu milžinišką alkį žinioms. Psichologija karts nuo karto sušmėžuoja mano akiratyje, bet daugiau nelabai. Sustoti mokytis ir tobulėti nesinori, tad pamačius naują Madeleine Albright knygą apie fašizmą užsidegė ta raudona lemputė pavadinimu “noriu”. Ilgai nelaukus pradėjau skaityti.


Knygos autorė gimė 1937m. tuometinėje Čekoslovakijoje ir net porą kartų kartu su tėvais buvo priversta palikti gimtinę. Kas ir kaip sužinosite perskaitę kmygą, bet trumpai galima pasakyti, jog fašizmas Albright nėra tik iš knygų girdėta sąvoka. Emigravusi į JAV Madeleine padarė stulbinamą karjerą ir užėmė tikrai garbingą valstybės sekretorės vietą Baltuosiuose rūmuose. Jos patirtis ir išmanymas knygoje aiškiai juntama.


Jeigu reiktų keliais žodžiais apibūdinti draugui apie ką knyga, sakyčiau, kad trumputė kelionė po istoriją žvelgiant per fašizmo prizmę. Madeleine Albright kalba apie diktatorius nuo senesnių (Antrojo pasaulinio karo) iki dabartinių laikų, tad čia aptinkame tokius puikiai žinomus vardus kaip Hitleris ir Musolinis, o baigiame Trumpu ir, žinoma, Putinu. Taip taip galite prieštarauti, kad kokie gi čia diktatoriai, bet garsi politikė randa nemažai sąsajų. Sunku jas užginčyti. Taigi Putino ir Trumpo veikimo analizė tarsi vainikuoja visą knygą ir kartu uždega pavojaus signalą šalių demokratinei sistemai.


Tiems, kurie yra absoliutūs istorijos fanai, knyga gali būti nuobodoka, nes Antrojo pasaulinio karo faktai apie Musolinį ir Hitlerį jau tikrai giliai įkalti į galvas. Puslapius verčiant toliau nežinomų faktų daugėja, o ten , kur autorė įpina savo analizę, darosi išvis įdomu. Būtent analizė ir pasakojimai iš politikos užkulisių yra stipriausia dalis. Kam gali būtų neįdomu kaip Albright keliavo į autoritariškąją Šiaurės Korėją? Man labai įdomu. Be to, geras humoras ir nemažai sveikos ironijos. Pasakojimo tonas taip pat draugiškas skaitytojui. Čia jokio bereikalingo švaistymosi skambiomis aukštomis frazėmis bei terminais nėra.


Knyga puikiai tiks tiems, kurie besklaidydami grožinės literatūros puslapius šiek tiek "užmetė" pasaulio istoriją ar net einamuosius pasaulio reikalus ir nori lengvos, neapkraunančios ir draugiškos skaitymui knygos akiračio praplėtimui apie istoriją fašizmo fone. Gero skaitymo
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #baltoslankos #madeleinealbright #fasizmas #remiama

3 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page