top of page
Search

Marina Stepnova - Lazario moterys

Updated: Aug 11, 2020

Šįkart rašau su šiokiu tokiu neramumu. Knyga, apie kurią kalbėsiu, išties labai stipri, tad noriu papasakoti apie ją taip, kad ji rastų kelią pas tuos žmones, kuriems tikrai įkris į širdį. Kalbu ne apie ką kita, o šiuolaikinės rusų literatūros perliuką - “Lazario moteris”.


Klaidingai įsivaizdavau, kad tai bus kažkokio vyro Lazario odė jo gyvenimo moterims. Viskas daug sudėtingiau ir giliau. Našlaitis Lazaris vieną dieną atsiduria Maskvoje. Iki galo lieka neaiški jo praeitis, kas jis toks ir iš kur, bet faktas tas, kad tai ypač talentingas fizikas ir chemikas. Genijus! Kaip žinia tokios dovanos iš dangaus turi savo kainą.


Knygoje sutinkame tris Lazario moteris. Pirmoji - Marusia. Profesoriaus žmona, bevaikė moteris ir geros širdies žmogus. Jos šeima Lazarį priima į savo šeimą lyg sūnų, tačiau vaikinas įsimyli už save gerokai vyresnę moterį.


Antroji moteris - Galina. Šiek tiek primena Lazariui Marusią. Dabar šis genijus turi pakankamą svorį visuomenėje, o ir laikai kiti, tad pasinaudoja savo galia ir pasiima Galiną į žmonas. Niekas jos neklausia. Nieko keisto, kad Galina viduje prikaupia daug nuoskaudos ir pykčio ir vėliau gyvenime tampa visai kitu žmogumi.


Trečioji - anūkė. Paveldėjusi senelio išskirtinį genialumą, bet nelaminga iki negaliu. Būtent šia mergaite, o vėliau moterimi, prasideda ir baigiasi knyga. Ši žiedinė kompozicija , kai pradedama tuo, kuo baigiama, iš pradžių įveda skaitytoją į labai neaiškią zoną. Sunku susigaudyti kas ir kaip, bet pabaigoje tampa aišku, kad šis rašytojos sprendimas puikus. Kūrinys taip puikiai susieina į vieną ir iki galo išvystytą visumą, kad kitoks sprendimas atimtų pusę žavesio!


Stepnovos rašymo stilius sodrus, prisodrintas detalėmis ir šiek tiek primena rusų klasikus. Reikia priprasti, bet irgi puikiai tinka kūriniui.


Sudėtinga gali būti skaityti dėl praktiškai visų veikėjų nesimpatiškumo. Juk taip smagu išsirinkti vieną gėrietį ir jį palaikyti. O čia... Vienas vienaip, kitas kitaip, trečias dar kažkaip sužalotas. Skaitai ir pyksti! Piktiniesi, kaip taip galima. Galiausiai, žinodamas visą jų gyvenimo istoriją, juos supranti. Gal nepateisini, bet supranti. Ir tas gyvenimo realumas yra dar vienas stiprus šios knygos aspektas. Tikroviška iki mažiausių detalių.


Šiek tiek nustebino pabaigoje vienas autorės sprendimas. Visas kūrinys gyvenimiškas, realistiškas iki brutalumo, o staiga... na nesupratau. Kas skaitysit - suprasit! Fantastika ir stebuklai čia netinka.


Manau, kad Stepnovai puikiai pavyko atskleisti sovietmečio realijas. Nesu tikra ar jaunas skaitytojas galėtų susitapantinti su visom tomis realybės grimasomis, bet vyresni tikrai pajus nostalgiją ir lengvai supras pasakojimą. Rusiškas mentalitetas taip pat puikiai atspindėtas. Čia nerasite jokios harmonijos tik daugybė dramos. Jausmų aplitudė tik juoda arba balta. Labai rusiška.


Kam skaityti? Tai labai stipri knyga apie gyvenimą, persmelkta sovietmečio dvasios ir puikiai tiks realistiškų iki skausmo istorijų mėgėjams.
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #tytoalba #remiama #marinastepnova #lazariomoterys

13 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page