top of page
Search

Marius Ivaškevičius - Išvarymas

Updated: Aug 11, 2020

Ką daryti, kai kelis metus iš eilės ruošeisi pamatyti Koršunovo "Išvarymą", ir planas lieka planu? Neįgyvendintu. Beliko griebti Ivaškevičiaus pjesę ir pabandyti išsiaiškinti, kas ten tokio traukia minias žmonių kelis metus iš eilės. Ir radau.


"Išvarymas" - tai pasakojimas apie emigracijos skaudulius. Kalbama apie didžiulią emigracijos bangą į Jungtinę Karalystę iki įstojimo į Europos sąjungą. Emigracijos mastai tokie dideli, kad tai jau galima vadinti išvarymu, mano autorius. Kažin ar tikrai tiek žmonių savanoriškai renkasi tokį kelią. Ką galvoti apie pjesę, kuri tau savo tema yra visiškai svetima ir nesukelia jokių asociacijų, bet paveikia stipriai stipriai? Kažkas joje yra. Gali puikiausiai pajausti ir išgyventi veikėjų patirtis. Gali jausti tą skausmą. Gali baisėtis - kaip taip galima?


Pagrindinis veikėjas Benas atvyksta į Londoną. Po apgavystės lieka be jokių dokumentų. Grįžti negali. Nusprendžia kabintis. Jo patirtys begalo skaudžios ir spalvingos. Marius Ivaškevičius savo pjesėje parodo absoliutų dugną - emocinį ir fizinį. Miegas konteineriuose, vienišumo jausmas, kuris toks skaudus ir gilus, kad, atrodo, gali tai jausti tiesiog sėdėdamas ir skaitydamas. Nuolat pasikartojantis motyvas - "mes" ir "jie". Britai kitokie, jų net veido mimikos kitos. Norint pritapti reikia tapti jais. Kalbėti, mąstyti, juokauti, gyventi kaip jie. O tai reiškia sulaužyti save. Pamesti, perkurti. Benas tai ir daro. Jis turi atsikratyti homofobijos, nes jo mylimiausias muzikantas Freddie yra gėjus. Turi išgyvendinti iš savęs nepalankumą kitataučiams, nes jo draugas "babajus". O kur dar du meilės miražai, kai jau, atrodo, kad galima gyventi, imantys ir subliūkštantys.


Vienišumo jausmas, kuri Ivaškevičius atskleidžia savo pjesėje yra tiesiog gąsdinantis. Tema jau nebėra tokia itin aktuali, nes emigracijos veidas jau kitoks, tačiau jei norisi kažko stipraus, gilaus ir tikro - rekomenduoju. Tikiu, kad nenusivilsit.


#darvienapuslapi #tinklarastis #knygos #knyga #knygunaujienos #mariusivaskevicius #isvarymas

2 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page