top of page
Search

Merlin Sheldrake - Raizgus gyvenimas

Jeigu man kas būtų pasakęs, kad ateis toks laikas, kai aš su didžiuliu malonumu skaitysiu 450 puslapių knygą apie grybus - nebūčiau patikėjus. Visas kortas sumaišė Marius Burokas. Jei ne jo versta ir mano labai mylima knyga "Mažas gyvenimas", "Raizgus gyvenimas" tikriausiai niekad nebūtų kritęs į akį. Pagalvojau, kad, jei jau Marius ją vertė, tai turėtų būti kažkas įdomaus ir neklydau. Dabar lauksiu kokios kitos knygos apie gyvenimą verstos Mariaus Buroko, o kol tai nutiks - pasakoju apie neseniai perskaitytą "Raizgų gyvenimą". Panašu, kad man šie metai literatūroje bus atradimų metai.

Taigi grybai ir ką apie juos kalbėti gana solidaus storio knygoje - tokia buvo pirma mintis paėmus į rankas knygą. O, vaikyti, kiek daug čia yra apie ką kalbėti ir kokius plačius horizontus ji atvėrė. Visų pirma reiktų akcentuoti tai, kad grybai šioje knygoje imami daug platesniame kontekste nei galima įsivaizduoti grybus esančius miške, kuriuos mes matome ir renkame. Tai tik vaisiakūniai. Kaip ir sakau, kontekstas daug platesnis ir viena aišku - su grybais mes susiduriame kiekvieną dieną ir net ne po vieną kartą. Autorius atskleidžia, kokia jų reikšmė gamtai, pasauliui, žmonijai, kokie išradimai yra daromi, kaip grybai iš tiesų keičia mūsų gyvenimus. Visa tai tiesiog privers jus netekti žado. O kiek dar daug apie juos nežinome. Ne kartą mokslininkas pakartoja, kad ši sritis tokia įdomi, nes didžioji dalis informacijos atradimo dar tik laukia ateityje.


Dar vienas momentas ką noriu paminėti apie šią knygą - žinote tą jausmą, kai kažkas pasakoja apie dalyką, kuris juos "veža" tikrąja to žodžio prasme. Pasakotojo akys žiba, jis laimingas, užsidegęs ir net tave sudomina tuo, kas iš pirmo žvilgsnio neatrodo įdomu. Lygiai tas pas čia - autorius pametęs galvą dėl grybų. Tai aiškiai jaučiama ir ta jo aistra tiesiog negali nesižavėti. Skaitant daug tikrai neretai pasitaiko, kaip aš vadinu, tokiu drungnų knygų, kurios nei iš savęs turi stiprios jėgos nei kažkaip tave paliečia. Čia priešingai - aš tiesiog negalėjau nustoti galvoti ir pasakoti apie grybus savo šeimai, nes jie fantastiški, o ypač ekologinis aspektas man buvo visiškai pribloškiantis.


Tai nėra grožinė knyga. Reikia turėti biologijos pagrindus, kad ją skaityti, bet man šis skaitymas buvo tarsi meditacija. Be proto patiko ši knyga ir visus kviečiu ją paskaityti. Ji nuostabi.


#baltoslankos #merlinsheldrake #raizgusgyvenimas #dovana #atsiliepimas

85 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page