Search

Nadia Murad - Paskutinė mergina

Updated: Aug 11, 2020

Nadia Murad - mergina, kuriai teko patirti ISIS žiaurumus. Gilesnė viso pasakojimo dalis užkoduota knygos viršelyje - Nadiai ant kaklo matome povo pakabuką, kuris yra jazidų etnoreliginės bendruomenės simbolis. Jazidai turi savo tikėjimą, papročius, yra labai uždari ir į bendruomenę patenkama tik per kraują t.y. jazidu galima tik gimti. Be to santuokos su kitatikiais yra griežtai draudžiamos. Kita svarbi istorijos apie jazidus dalis - nuolatinė priespauda: Sadamo Huseino vykdyta arabizacija ir islamizacija, o galiausiai 2014 m. ISIS Sindžano genocidas . Jo baisumus ir teko patirti Nadiai Murad.


Nuo pat gimimo Nadia gyveno Kočo miestelyje Sindžane. ISIS grėsmė buvo tarsi nuolatinis pavojaus fonas, kuris galiausiai prasiveržė genocido pavidalu: vyrai išžudyti, senyvo amžiaus moterys taip pat, o jaunos, kurių tarpe ir Nadia, parduotos į sekso vergiją. Bėgti - beprasmiška, nes mergina praradusi nekaltybę tampa “susitepusia” bei

jazidų bendruomenėje nepageidaujama ir dėl negarbės užtraukimo šeimai gali būti net nužudyta. Tuo šantažuojamos ir gąsdinamos jaunos jazidės.


Kalbant apie knygą, manau, svarbu atskirti tai, jog vertinama ne pati Nadia ar skaudi jos istorija, o tai kaip pavyko ją atpasakoti bei atskleisti. Žvilgsnis į ISIS moters akimis - gana reta ir nauja perspektyva. Jau įprastais tapę galvų kapojimo vaizdeliai, o štai, kas vyksta su moterimis kalbama puse lūpų. Nadia šią tylą nutraukia ir peržengusi visus savo principus atvirai išsipasakoja. Pasakojime akivaizdu, kad mergina jauna: skamba daug priekaištų, nepasitenkinimo, tačiau brandesnėms asmenybės būdingo susitaikymo ir nekaltinimo nėra. Juk heroizmas nėra natūrali kiekvieno asmens savybė. Masei kaip tik būdinga bijoti dėl savo šeimos, savęs ir nesipriešinti, kad neatsidurti pavojaus akivaizdoje. Nadios patirtis tikrai skaudi ir tarptautines organizacijas apkaltinti neveiksnumu galima, bet jos jaunystės karštis labai juntamas ir kitokia nei jos matymo/mąstymo perspektyva net neanalizuojama.


Pats pasakojimas gana blankus. Istorija iš savęs yra puiki medžiaga knygai, bet išnaudota nevykusiai. Turiu įtarimą, kad prie to prisidėjo reporterė padėjusi Nadiai parašyti knygą. Literatūros čia mažai, o jausmo taip pat. Atrodo lyg skaitytum didesnės apimties laikraščio straipsnį. Empatijai čia vietos nėra, o ir didesnių jausmų skaitytojui nepaliekama. Pasibaisėjimas? Taip! Bet daugiau kažko nėra. Žodžiu, emocinis įtraukimas labai ribotas. Lyginu su Abramovič biografija ir akivaizdu, kad atskleidimas silpnas.


Knyga svarbi. Dėl to aš nesiginčiju. Pasaulis turi žinoti, kas vyksta ir pagaliau efektyviai spręsti šį klausimą. Pagarba ir Nadiai, nes buvimas jazide ir toks jos atvirumas sunkiai suderinami. Teko paminti įsitikinimus ir atsiverti vardant svarbesnio tikslo. Tiems kas domisi ISIS ir nori išvysti kaip visa ši organizacija atrodo iš moterų perspektyvos, manau bus įdomu. Gero skaitymo.
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #baltoslankos #nadiamurad #paskutinemergina

3 views0 comments

Recent Posts

See All