top of page
Search

Nathan Hill - Niksas

Updated: Aug 11, 2020

Pirmiausia, turbūt, reiktų pradėti nuo to, kas tas Niksas. Tai skandinavų mitologinė būtybė, dažniausiai apibūdinama kaip vandens dvasia, kuri mažiems vaikams pasirodo kaip nuostabaus grožio baltas žirgas ir vilioja pajodinėti. Jei vaikas susigundo, žirgas šoka į vandenį ir jie kartu paskęsta. Kaip aiškina, pats Nathan Hill, jis labai stengėsi įsigilinti į šios sakmės prasmę ir padarė išvadą, kad pasirodęs nerealaus grožio žirgas, kurį vaikas tuoj pat pamilsta yra lyg simbolis, jog tai, ką myli labiausiai tave ir įskaudina stipriausiai. Iš esmės apie tai ir sukurta visa knyga.


Kūrinyje pasakojama apie disfunkcinius sūnaus ir jį palikusios mamos santykius. Tai centrinis kūrinio objektas. Natūraliai kyla noras pasmerkti tokią motiną, nes juk pasiteisinimų tokiam elgesiui nėra. Bet... Atskleisti daugiau negaliu, nes atimsiu iš Jūsų malonumą skaityti. Tačiau istorija tikrai verta dėmesio.


Pirmas dalykas, kas mane labai patraukė prie šios knygos – viršelis. Originale jis kitoks – ten vaizduojama nuotrauka iš protesto. Mano nuomone, lietuvių leidėjų pasirinkimas geresni – pavaizduotas vanduo ir tiesiog užrašas „Niksas“. Pamenat? Niksas - vandens dvasia. Kodėl geresnis? Kertinis dalykas knygoje Niksas kaip simbolis, o ne protestas, nors jis yra svarbi pagrindinio herojaus motinos gyvenimo detalė.


Kitas svarbus momentas, kurį tikrai pastebėsite - kokia aukšto lygio satyra. Visai nenustebau, kad Nanthan Hill knygą rašė dešimt metų – tikrai jaučiamas absoliutus nušlifavimas nuo nereikalingų dalykų. Nemeluosiu „cheesy“ mementų yra, tačiau tikrai labai nedaug. Autorius tikrai pasižymi puikiu humoro jausmu ir aštria plunksna – pašiepiamas patogus, net gi sakyčiau tingus, ir beprasmis eilinio žmogelio gyvenimas. Tas eilinis pilietis įsipainiojęs į voratinklį iš sotaus, skanaus ir nesveiko maisto, žemo fizinio aktyvumo, beprasmiško gyvenimo ir jam nepavyskta išsikapstyti, o priežastys juokingos. Bet vėl, na negaliu atimti iš jūsų malonumo mėgautis, tad laikau liežuvį už dantų.


Dabar apie tai, kas užkliuvo – likus kokiems pusantro šimto puslapių apima jausmas, kad kūrinys ištęstas. Grįžtama į Samuelio motinos jaunystę ir aiškinamos priežastys, kodėl ji elgiasi kaip elgiasi. Tačiau trūko tikrumo, istorija per daug detalizuota ir šiek tiek apima nuobodulys.


Apibendrinant, galiu pasakyti, kad autorius tikrai daug žadantis. Satyra tikrai verta dėmesio ir nekantriai lauksiu naujų jo kūrinių. Tikėkimės nereikės laukti dešimt metų. Kūrinys patiks moderniosios literatūros, gero humoro, kritinio mąstymo ir kokybiškos literatūros mylėtojams.


#darvienapuslapi #tinklarastis #knygos #knyga #knygunaujienos #almalittera #niksas #nathanhill

8 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page