top of page
Search

Ottesa Moshfegh - Mano miego ir poilsio metai

Updated: Aug 17, 2020

“Mano miego ir poilsio metai” pirmiausia tikrai patraukė savo viršeliu! Dizainas Kotrynos Šeibokaitės Ša ir jos pavardę aš seniai įsidėmėjus. Būtent jos kurti viršeliai yra tie, kurie tiesiog priverčia norėti turėti knygas savo lentynoje. Šįkart viršelis - visiškas rokenrolas! O nugarėlės informacija apie knygą ir autorę suintrigavo dar labiau. Ottessa Moshfegh - provokuotoja tikrąja to žodžio prasme. Ir ko jai tokia nebūti, kai jau pirmoji jos knyga “Eileen” buvo nominuota “Man booker” premijai ir apdovanota “PEN/Hemingway” prizu. Autorė žarstosi tokiais pasakymais:”aš neketinu pilstyti kapučino! Aš suknistai geniali!” Drąsu, bet tiesa. Ji tikrai moka rašyti.


Dabar apie knygą. Tai pasakojimas apie iš pirmo žvilgsnio tobulai gyvenančią merginą. Ji jauna, daili, išsilavinusi, turi puikų darbą ir... vis tik yra nelaiminga, tad nusprendžia metus laiko neveikti nieko tik miegoti. Įdomu įdomu. Netrukus atsiranda nevykusi psichiatrė, kuri vaistus išrašinėja į kairę ir dešinę ir vaistų koktelius mergina išbando ant savęs.


Šis privokuojantis kūrinys patiks norintiems pabandyti kažką naujo. Juk būna, kad skaitai skaitai ir atrodo pasakojimai pradeda kartotis, niekas nebestebina ir viskas kažkaip vienoda. Ši knyga tokia nėra. Nieko panašaus neteko skaityti. Kūrinys provokuoja. Gali net šiek tiek erzinti. Rodos, merginai tik gyventi ir džiaugtis, bet po truputį autorė įveda į jos noro užmigti ir nejausti priežastis. Tai daro nesentimentaliai, bet emociškai labai paliečia. Gumulas gerklėje garantuotas. Na o farmacijos pramonės iššauktos miego kelionės panardins jus į mieguistą ir apsunkusią jauseną. Irgi įdomu.


Suneramino vaistų vartojimas. Privertė susimąstyti apie farmacijos kompanijų atsakomybę ir etiką. Herojė vaistus geria taip tarsi tai tebūtų saldainiai. Mergina turi savotišką požiūrį į vaistus - kiekvienai problemai yra tabletė, kuria tas problemas galima užgerti. Taigi problemos ne sprendžiamos, o užgeriamos. Va taip paprastai. Dirbti su savim ir spręsti problemų čia niekas nenori - per daug komplikuota, sudėtinga ir reikalauja daug laiko.


Ko pritrūko? Kažkokios ryškesnės atomazgos. Pažymėsiu, kad tai skonio reikalas. Pabaiga tiesiog labai organiškai nutyvuliuoja lyg upeliukas. Tikėjausi kroklio. Vis tik rašytoja provokuotoja.


Kam skaityti? Išsiilgusiems kažko kitokio ir norintiems labiau jausmo, o

ne pasakojimo. Tiems, kurie nebijo provokacijų. Nenustebkite, jei skaitydami jausitės šiek tiek apsvaigę. Nežinau, kaip Ottessa Moshfegh gamina kapučiną, bet rašo tik tikrai gerai. Malonaus skaitymo.
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #alietuvosrasytojusajungosleidykla #remiama #eottessamoshfegh #manomiegoirpoilsiometai

11 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page