top of page
Search

Ray Bradbury - 451 Farenheito

Updated: Aug 11, 2020

Visai neseniai knygų apžvalgininkų platformose nuūžė „451 Farenheito“ banga. Turbūt nieko keisto, nes šis kūrinys buvo išleistas jau ketvirtą kartą ir taip prikeltas dar vienam gyvenimui. Amerikoje ši knyga pirmą kartą pasirodė 1953m. Šiaip metų gal ir neminėčiau, nes retai jie kam įdomūs,tačiau šiuokart, manau, svarbu. Neįtikėtina, kad knyga parašyta beveik prieš 70 metų, nes jokio pelėsių kvapo nėra. Kūrinys universalus ir puikiai iliustruoja nūdienos aktualijas.


Seniai teko skaityti kūrinį, kuris atsirado taip laiku ir palietė tuo metu tokias man svarbias ir aktualias problemas. Savyje jis talpina tiek daug ypač įdomių temų. Fabula tokia, kad gaisrininkai atlieka nebe gesintojų, o padegėjų funkciją, mat namai jau yra nebedegūs. Kūrinio pavadinimas kodinis - jis reiškia temperatūrą pagal Farenheitą, kurioje dega popierius. Taigi gaisrininkai degina ne ką kita, o knygas. Pagrindinis herojus – gaisrininkas Montegas. Vieną vakarą visai atsitiktinai sutinka kaimynystėje gyvenančią jauną merginą. Ji apverčia herojaus gyvenimą aukštyn kojom. Ne, ne, jie neįsimyli ir pan. Knyga ne apie tai. Mergina kalba apie labai keistus dalykus: dangų, šeimos pasikalbėjimus verandoje, rasą ant žolės ir pan. Nors pati mergina kaip veikėjas yra absoliučiai neįtikinantis, bet grynai techniškai ji reikalinga tam, jog Montego mąstyme įvykstų lūžis - jis pradeda mąstyti, kelti klausimus, kritikuoti. Montegas klausia savęs:“ar dėl ko nors iš tiesų rūpinamės? Dėl ko nors svarbaus ir tikro“.


Knygų deginimas, kūrinyje tėra simbolis atskleidžiantis tikrąją kūrinio iškeltą problemą- visuomenės bukėjimą. Kaip prieita iki to, kad evoliucionuojanti visuomenė tampa involiucionuojančia? Pirmiausia knygos tapo santraukomis. Jų saviugdai nebereikėjo. Knygų skaitymas tapo tik būdu pasipuikuoti prieš kaimyną arba nuo jo neatsilikti. Žmonės tapo pramogų užvaldytais zombiais. Jų galvų nebeužimė nereikalingos bei varginančios mintys. Tai duonos ir žaidimų visuomenė. Masslow piramidės dugno visuomenė. Geltonosios spaudos visuomenė.


Iškeliama ir kritinio mąstymo problema. Apskritai kokio nors klausimo supratimas iš esmės nepageidautinas. Užteks pasipliuškenimo visokiose lengvo turinio temelėse, kai visa informacija sukramtyta ir jau suprasta už jus. Ne jūs sprendžiate kaip kažką reikia suprasti, oi ne. Kokią žinią turite gauti už jus jau nuspręsta. Vietos interpretacijoms nebėra. Geriau pašnekėkite apie kieno nors suknelę, batelius ar naują meilužį.


Kaip labai man patiko kūrinys? Knygą skaičiau paėmusi iš bibliotekos, tačiau ją perskaičius, nusipirkau dar viena egzempliorių sau. Kad turėčiau ir kad pasidalinčiau su man svarbiais žmonėmis. Iškilo tik vienas klausimas: kodėl knyga neįtraukta į privalomos literatūros sąrašą?

Knyga patiks norintiems lengvo šoko, norintiems prabusti, galbūt pervertinti savo gyvenimą, norintiems pasijuokti ir mylintiems knygas. Gero skaitymo, bibliofilai.


#darvienapuslapi #tinklarastis #knygos #knyga #knygunaujienos #451farenheito #raybradbury

11 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page