top of page
Search

Rosella Postorino - Ragautojos

Updated: Aug 12, 2020

"Ragautojas" galima vadinti dar viena knyga apie Antrąjį pasaulinį karą, bet aš joje įžvelgiau kur kas daugiau. Pirmiausia - knyga įkvėpta tikrų įvykių. Jokia paslaptis, kad į Hitlerį buvo kėsintasi ne vieną ir ne du kartus. Jis tapo kone paranojiškai atsargus. Taip atsirado ragautojos - moterys, kurių darbas buvo valgyti fiureriui paruoštą maistą ir sėdėti laukiant savo likimo - galimos mirties apsinuodijus. Knygos autorė sužinojusi, kad viena tokių ragautojų dar gyva, suskubo su ja susisiekti, bet, deja, nebespėjo. Paskutinė Hitlerio ragautoja mirė, bet ši istorija taip užkabino Rosella Postorino, kad ši nieko nelaukusi suskubo rašyti knygos. Juk nevalia nugramzdinti į praeitį neeilines istorijas. Tai tokia knygos atsiradimo istorija.


Apie ką pasakojimas? Knygos centrinė figūra - jauna moteris Roza. Ji įsimyli savo viršininką, jis į jos meilę atsako. Jaunuoliai sukuria šeimą. Atrodo, pildosi visos Rozos svajonės, bet planus pastoti ir gyventi paprastą šeimyninį gyvenimą sužlugdo Antras pasaulinis karas. Jos vyras pašauktas kariauti išvyksta. Roza apsigyvena pas vyro tėvus Rytų Prūsijoje ir jo laukia. Dienos persmelktos laukimo ir štai vieną dieną netikėti svečiai prie durų tą laukimą pasuka visai kita linkme. SS pareigūnai moterį išsiveža į jos naują darbą - Hitlerio maisto ragautojos, Toks natūralus ir kasdienis dalykas kaip valgymas tampa didžiuliu iššūkiu - kiekvienas kąsnis gali tapti paskutiniu.


Istorija pasirodė įvairialypė. Postorino sugebėjo joje suguldyti daugybę sluoksnių: nacizmas, moralė, noras būti saugiu, priklausomybės grupei dinamika, akistata su karo baisumais. Visa tai rasite šioje knygoje. Temos išjaustos ir nėra prabėgtos tik paviršiumi. Manau, pavyko atskleisti paprastos moters dramą - tu kiekvieną mielą dieną gelbėji tau visiškai nesvarbaus žmogaus gyvybę, bet esi absoliučiai neįgalus apsaugti savo artimiausius ir brangiausius žmones. Norėdama gyventi tiesiog paprastą kasdienį šeimos moters gyvenimą Roza yra priversta visa tai iškeisti į tai, kas jai nesvarbu, bet yra pasaulio reikšmingmo įvykių dalis. Šie įvykiai mane sujaudino ir stipriai paveikė. Taip pat įdomus ir kitas momentas - karas jau įpusėjo, žmonės vargsta, skursta ir neturi ko valgyti, o ši moteris turi galimybę mėgautis gardžiausiai fiurerio vertais patiekalais, bet kaip ir sakiau - rizika tokia, jog kiekvienas kąsnis galimai paskutinis gyvenime.


"Ragautojose" atsiskleidžia ir žmogaus gyvenimo nevienareikšmiškumas. Nėra taip, kad pagrindinė herojė teigiama ir tokia išlieka visuomet. Visi darome klaidų, renkamės nevisuomet teisingai - Roza taip pat. Jai iškyla įvairių moralinių dilemų ir tikrai įdomu jas stebėti, sirgti už šią moterį ir suprasti ją. Ją į priekį visuomet veda vienas didžiulis noras - išgyventi šioje baisioje ir žiaurioje karo mašinos mėsmalėje.


Knyga puikiai parašyta. Malonu skaityti. Sentimentalumo ne per daug, bet pakanka, kad iššauktų skaitytojo empatiją. Graži kalba. Gilūs išgyvenimai. Nelabai turiu ir noriu prie kažko prisikabinti. Stiliumi šiek tiek priminė mūsų visų su didžiuliu malonumu skaitytą "Šiltinę".


Kam skaityti? Jeigu mėgstate jautrias moterų istorijas Antrojo pasaulinio karo įvykių fone - ši knyga kaip tik jums. Tikiu, kad Rozos istorija dar ilgą laiką perskaičius neišdils Jums iš galvos.

#darvienapuslapi #tinklarastis #knygos #knyga #rosellapostorino #postorino #ragautojos #remiama #almalittera


41 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page