top of page
Search

Sayaka Murata - Kombinio moterys

Updated: Aug 17, 2020

“Kombinio moteris” pirmiausia patraukė savo stipria viršelio dizaino žinute. Dizaineriai pasistengė - turinys atspindėtas tobulai. Knygoje pasakojama senmergiško amžiaus sulaukusios Keiko istorija. Mergina netekėjusi, dirba ne etatinį, o tik valandinį darbą ir dar ne kokiame prestižiniame ofisiuke, bet paprasčiausiame kombinyje (Japonijoje taip vadinamos nedidelės maisto ir buitinių prekių parduotuvės). Žodžiu, praktiškai turėtų būti nelaimingiausia pasaulio moteris. Iškart pasakau, kad tai sarkazmas, nes pati tuo netikiu.


Faktas tas, kad pagrindinė herojė niekad nebuvo tokia kaip kiti. Jos reakcijos nestandartinės, sprendimai mažai remiasi emocijomis. Nei anotacijoje nei pačioje knygoje neužsimenama, bet skaitant kilo mintis, kad ši moteris autistė. Tiesiog emocijų jos elgesyje nėra. Rezultate turime komiškas, kartais skaudžias ar absurdiškas situacijas.


Knygos tema - kitoniškumas. Šiaip jau normalūs žmonės gyvena pagal normalias taisykles normalius gyvenimus. Taisyklės nerašytos, bet visiems žinomos: mokslai, darbas, namai, šeima, vaikai. Tokios kaip Keiko nesugeba gyventi pagal taisykles, tad visi bando jai padėti pritapti ir “išgyti”. Bėda ta, kad jei ne visi gyvenimo mokytojai, mergina jaustųsi visai laiminga. Jai užtenka jos darbo, kurio procedūros, ciklas ir tvarka puikiai pažistama. Be to būtent parduotuvėje ji tampa organizacijos dalimi. Darbo aplinkoje ji ne senmergė, ne nevykėlė ar nepritapėlė, o darbuotoja kaip ir visi kiti. Na, bent ji taip jaučiasi. Anotacijoje užsimenama apie vartotojiškumą, bet jo aš neaptikau. Jokio nepamatuoto ir besaikio vartojimo knygoje nėra.


Kitas svarbi tema, kurią užkabina knygos autorė - susvetimėjimas tarp pačių artimiausių. Jeigu teoriškai šeima yra visa ko pagrindas, tai Keiko jo neturi. Šeima nepriima jos kitoniškumo. Gana skaudu, nes kas jau kas, bet šeima lyg ir turėtų priimti mus tokius, kokie esame, o jau visų kitų, tai bala nematė. Deja taip nėra.


Apibendrinant - maža knygutė, bet stipri žinutė. Kviečiu skaityti visus tuos, kurie kažkada jautėsi baltos varnos, nelabai pritapę ar neatitinkantys kažkieno įsivaizduojamų normalumo standartų. Trumpa ir glausta istorija su humoru, šiek tiek praskiestu liūdesio prieskoniu. Gero skaitymo.
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #lietuvosrasytojusajungosleidykla #remiama #sayakamurata #kombiniomoterys

2 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page