top of page
Search

Sylvia Plath - Stiklo gaubtas

Updated: Aug 12, 2020

Vienais ar kitais būdais į mano radarą pateko Sylvia Plath ir susiplanavau artimiausiu metu kažką iš jos kūrybos paskaityti. Po kelių dienų matau, kad leidykla Sofoklis kaip tik planuoja išleisti autorės “Stiklo gaubtą”. Sutapimas? Nemanau!


Apie ką knyga? Tai pasakojimas apie jauną merginą Esterą, kuri iš pirmo žvilgsnio turi viską: ji žavi jauna moteris, kurios kelyje į laimę begalės pasirinkimų. Deja, viduje sumaištis ir bejėgiškumas. Milijonas galimybių Esterą glumina ir veda į depresiją. Autorė gana detaliai vaizduoja ėjimo į depresinę būseną kelią. Mergina pamažu panyra po tuo vadinamu stiklo gaubtu. Išoriškai, už to gaubto, kažkas vyksta, bet, rodos, Esteros tai nepasiekia ir yra su ja nesusiję. Sylvia Plath paliečia ir psichinių ligonių gydymo temą, kuri tikrai priverčia susigūžti.


Kuo patiko knyga? Pirmiausia tuo, kad aš patikėjau pagrindine heroje. Čia nerasime standartinės depresijos, kai herojus guli lovoje ir kiauras dienas verkia. Depresija ne beveidė, o persmelkta Esteros inteligencijos, humoro ir charakterio.


Nesu sutikus labiau knygai tinkančio pavadinimo nei šis. Skaitant knygą visą laiką ir pati jaučiausi kaip po tuo stikliniu gaubtu. Kažkokia klaustrofobinė būsena. Autorės paveikumas skaitytojui nenuginčijamas. Be to pavadinimas puikiai atspindi Esteros vidinius išgyvenimus.


Intriguoja knygos autobiografiškumas. Tikrai daug knygos herojės gyvenimo faktų sutampa su autorės išgyvenimais. Pabaiga gal kitokia. Mat Plath pasitraukė iš gyvenimo gana anksti, o tuo tarpu Esterai lyg ir suteikiama tam tikra viltis.


Prieš paimdama knygą į rankas tikėjausi klampaus, tamsaus ir niūraus pasakojimo. Jis kitoks. Taip, liūdesio čia yra, bet tas sarkazmas, humoras ir intelektas suplaka labai įdomų kokteiliuką. Ši knyga - tai savotiškas “Prozako kartos”, “Mano miego ir poilsio metai” bei “Namų tvarkytojos vadovo” knygų miksas.


Kam skaityti? Tiems, ką domina depresijos tema ir ypač emociškai nuogi tekstai. Geros skaitymo!
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #sofoklis #remiama #stiklogaubtas #sylviaplath

13 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page