top of page
Search

Tara Westover - Apšviestoji

Updated: Aug 11, 2020

Tik nesuklyskite spręsdami apie šią knygą iš pavadinimo. Man asmeniškai „Apšviestoji“ kelia asociacijas su religiniais nušvitimais. Knyga ne apie tai. Originalus pavadinimas „Educated“, tad iš esmės lyg ir nurodo, kad kalba eis apie edukaciją, mokslus, švietimą. Pardaviminis knygą pristatantis šaukinys – mergina, kuri nesimokė mokykloje, tačiau pasiekė net daugelio išsvajotą Kembridžą bei Harvardą. Vis tik kūrinio tema nepalyginamai gilesnė.


Turinio atpasakojimo savo aprašymuose kiek įmanoma vengiu, tad apeisiu šiek tiek kitaip bandydama sužadinti Jūsų norą perskaityti šią knygą. Ji išties puiki. Taigi mokslas. Edukacijos tema yra tai, kas apjungia kūrinį, bet atskiria šių memuarų veikėjus. Mokslas kaip voratinklis apraizgo šiuos memuarus, leidžia jiems išsikeroti, vystytis ir išaugti į nuostabų kūrinį.


Kitas svarbus momentas -mormonizmas. Knygos pirmajame puslapyje autorė išsigina mormonizmo įtakos. Tai, galimai, daugiau diplomatinis žingsnis. Religija, kaip ir, pavyzdžiui, politika, tokia jautri tema, kad autorė nusprendžia nuimti galimą raudoną mygtuką nuo savo knygos bent jau šiuo klausimu. Keista yra tai, kad be šeimos, mormonizmas kitu prioritetu skelbia švietimą. Turint galvoje, jog Taros šeima, o išties tėvas, valstybinio švietimo nepripažino, neleido vaikų į mokyklą ir darė viską, kad vaikai nesimokytų, čia jau aptinkame tėvo psichinės būklės problemas. Taigi dėl mormonizmo įtakos autorės gyvenimui spręskite patys.


Pagrindine kūrinio tema aš įvardinčiau šeimą, ne edukaciją. Taros šeima, tikrąja to žodžio prasme, disfunkcinė. Kūrinys kelia gilius ir jautrius klausimus: kokios yra tėvų pareigos vaikams, kaip jaunam žmogui ieškoti savęs, kokia šeimos įtaka jauno žmogaus kelyje į savęs pažinimą, kaip fanatizmas, psichinės ligos paliečia šeimos narius. Knygos autorė rado kelią ir jos žemėlapiu tapo švietimas.


Tai jau antra tokia stipri knyga šiais metais. Labai įtraukiantis rašymo stilius, temos, kurias gvildena autorė, skauduliai, kuriuos paliečia, pagauli istorija ir žinojimas, kad visa tai ne išgalvota, o reali istorija – visa tai neleidžia vertinti mažiau 5. Vertas dėmesio kūrinys, tad tikrai labai rekomenduoju, jei norisi neeilinės istorijos.


#darvienapuslapi #tinklarastis #knygos #knyga #knygunaujienos #tarawestover #apsviestoji #lietuvosrasytojusajunga

11 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page