Search

Tarjei Vesaas - Ledo rūmas

Siužetas daugiau nei paprastas - susitinka dvi mergaitės, Unė ir Sisė. Jos išgyvena vieną stebuklingą akimirką ir tampa draugėmis amžiams. Pasakius a, negaliu nepasakyti b - siužetas čia yra tai, į ką mažiausiai reiktų koncentruotis. Ant pjedestalo čia pastatykime kalbos grožį ir pagrindinę autoriaus mintį pasakojant šią alegorinę pasaką suaugusiems.


Tiek daug čia metaforų, simbolių. Tikras nusikaltimas būtų atiduoti šį brangakmenį į rankas netalentingam bei negrabiam vertėjui. Laimė, taip nenutiko. Išversta puikiai ir kūrinys tikrai sužibėjo tikru skandinavišku atšiaurumu, giliamintiškumu ir grožiu.


Tikiu, kad yra du būdai skaityti šią knygą - tiesiog kaip pasakojimą apie dvi mergaites arba kaip pasakojimą apie virsmą iš vaiko į suaugusį žmogų, netekties skausmą, gedulą. Tik nuo jūsų priklausys kiek daug jūs šiame pasakojime įžvelgsite ir kiek iš jo pasiimsite. Jei mano minėtos temos jums artimos, tikiu, kad knyga gali giliai sujaudinti.


Patiko autoriaus taupumas žodžiams, nedidelė apimtis - visai kaip kelių valandų mergaičių draugystė.


Manęs neįtikino vaikų elgesys - jų toks brandus geraširdiškumas, atstumo išlaikymas, besąlygiškas priėmimas ir kantrybė kitam, bet iš kitos pusės, gal ne logikos šioje knygoje reikia ieškoti, o grožio, simbolių ir prasmės.


Gamtos, o ypač ledo rūmų aprašymai tokie gyvi, jog skaitant pradėjo trūkti oro nuo to aprašomo erdvės trūkumo ir šalčio. Apskritai šiame pasakojime gamtos aprašymai užima labai svarbią vietą - kuria nuotaiką, simbolizuoja vienus ar kitus dalykus, o be to gniaužia kvapą savo grožiu.


Mano problema su šia knygą paprasta – nedaug man teko patirti artimų žmonių mirčių. Žinau, kad esu laiminga dėl to. Daugiau nei laiminga. Jaučiu, kad tiems, kurių širdys sužeistos po artimųjų netekčių, ši knyga sugrotų visai kitomis spalvomis, paliestų daug giliau, todėl būtent Jums ją labiausiai ir rekomenduočiau paimti į rankas.#tarjeivesaas #ledorumas #knyga #knygos #apzvalga #darvienapuslai #remiama #baltoslankos #skandinavuliteratura #knygublogas

65 views0 comments

Recent Posts

See All