top of page
Search

Thorton Wilder - Aštuntoji diena

Thorton Wilder kūryba tiesiogiai ar ne, bet žinoma daugumai. Štai, pavyzdžiui, garsus spektaklis “Mūsų miesteliai” yra sukurtas pagal šio autoriaus pjesę. Skamba solidžiai, tiesa? Kai mano ausis pasiekė žinia, kad Tyto alba planuoja išleisti Wilder iškiliausią kūrinį “Aštuntoji diena”, nei minutės nesuabejojau, kad knygą privalau perskaityti.

Jau nuo pirmų puslapių tampa aišku, kas čia nutiko: mažame miestelyje vienas vyras neteisingai yra apkaltinamas savo vadovo nužudymu. Nekaltasis yra nuteisiamas mirties bausme, bet vykstant į egzekucijos vietą jis yra išgelbėjamas nežinomos grupuotės vyrų.

Ši žmogžudystė yra tas lužio taškas, nuo kurio iš esmės keičiasi gyvenimas mažame miestelyje. Dvi šeimos, kurias labiausiai šia nutikimas paliečia, tarsi skyla į atskirus individus ir jau kiekvienas privalo gelbėti save bei kurtis sau gyvenimą.

Viršelis puikiai atspindi kūrinio temą. Centre žmogus, virš ir po juo kalnas. Mano nuomone, viršutinė kalno dalis puikiai gali simbolizuoti tai, ką neva kiti žino apie mus, na o apatinė - tai, kas iš tiesų vyksta mūsų galvose, širdyse ir protuose. Bent taip aš suprantu.

Toks keistas paradoksas su šia knyga- nors nuo pirmųjų puslapių lyg ir visa istorija skaitytojui paduodama ant lėkštutės, bet įdomumo tas neatima. Skaitytojas meistriškai įtraukiamas į lėtai besivystančią, tačiau pagaulią istoriją. O paslapčių čia dar tikrai bus. Be to ne naratyvas čia centrinis dalykas, o tai kokiomis įžvalgomis ir filosofiniais apmąstymais autorius apipina istoriją.

Nemažai aptinkame biblinių motyvų. Aštuntoji diena - vienas jų. Septynias dienas Dievas kūrė šį pasaulį, o aštuntoji, kai viskas jau sukurta, yra ta diena, kuomet metas pasireikšti laisvai žmogaus valiai, kurti savo gyvenimą ir prisiimti atsakomybę už pasėkmes.

Tai sodrus ir lėtas pasakojimas apie dvi šeimas. Apie tai, kaip atrodo iš šono ir yra iš tiesų. Jei norisi rimtos ir pamąstyti skatinančios knygos - ši Jums puikiai tiks.#darvienapuslapi #tinklarastis #knygos #thortonwilder #astuntojidiena #tytaalba #remiama

94 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page