top of page
Search

Toni Morrison - Mylima

Taip seniai girdėjau apie šią Nobelio premijos laureatės knygą, kad nebuvo jokių abejonių, jog privalau perskaityti. Tuo labiau, kad tai itin patikimi užsienio blogeriai, kurių skoniu aš pasitikiu. Proga pasitaikė, kad Vaga perleido "Mylimą".


Apie ką knyga, jokia paslaptis. Visas naratyvas atskleidžiamas jau anotacijoje. Iš vergijos bando pabėgti juodaodė moteris Sitė. Priešas lipa ant kulnų. Kad dukrai netektų pakartoti motinos likimo, Sitė ją nužudo. Skaudu, šokiruoja ir sukrečia? Tikrai taip.


Pirmieji puslapiai tikrai neslėpsiu buvo lydimi minties - "ką aš čia skaitau???". Ganėtinai sunki pradžia, sunku suprasti kas vyksta, veikėjų rodos per daug, keblu juos įsiminti. Aišku, Morrison rašymo stilius puikus. Po kokių 50 puslapių įsivažiuoji ir jau darosi įdomu, bet maždaug ties viduriu autorė prarado mano susidomėjimą. Negaliu paaiškinti kas nutiko, tiesiog pasidarė visko per daug ir man knygos veikėjai neberūpėjo, o istorija nebejaudino.


Sumanymas įdomus. Autorė paima visuomet "kabinančią" temą, šalia jos visiškai nepateisinamą vaikžudystės motyvą ir per šiuos du dėmenis skleidžia savo pasakojimą į gylį. Tai, ko niekad nepateisintum, vaikžudystę, permąstai iš kito kampo. Pateisinti to nepateisintum niekada, bet pradedi suprasti. Motinos meilė tokia stipri, kad ji pasirenka geriau nužudyti savo vaiką, nei leisti jai tokias kančias, kokias teko patirti jai pačiais. Gniuždanti mintis, psichologiškai sunkiai suvokiama. Tokia yra Morrison kūryba.


Šiek tiek priminė Marquez magiškąjį realizmą. Pasakojime figūruoja žuvusios mergaitės vėlė, vyksta persikūnijimai. Temos sunkumas plius misticizmas sukuria išties stiprų kokteiliuką.


Jaučiu, kad tai labai stiprus kūrinys. Klampus, tamsus, bet jam būtinas tinkamas nusiteikimas. Gal ne laiku skaičiau, gal ne ta nuotaika, bet nesujaudino, tad tikrai bandysiu dar kartą skaityti ateityje.


Knygą įsigyti galite ČIA.


#tonimorrison #mylima #vaga #darvienapuslapi #dovana #apzvalga #knyga #knygutinklarastis #atsiliepimas

80 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page