top of page
Search

Ulrich Alexander Boschwitz - Keleivis

Updated: Aug 11, 2020

Žydai ir Antro pasaulinio karo temos - tai, kas mane iš karto sudomina. Tik atslūgus šios knygos skaitymo cunamiui ir aš ją pasičiupau. Knyga yra grožinė, tačiau, kaip knygos gale atskleidžia jos redaktorius Peter Graf, labai glaudžiai susijusi su paties autoriaus gyvenimu. Tikros istorijos momentas tikriausiai prideda pliusų ne tik man vienai.


Taigi, 1938 metai Vokietija. Jau prasidėjęs žydų persekiojimas. Otas Zilbermanas - turtingas viduriniosios klasės žydas, gyvenantis kartu su savo vokiete žmona ir puikiai tvarkantis savo verslą. Dalyvavęs Pirmąjame pasauliniame kare ir įsitvirtinęs visuomenės herarchijoje, Otas galėjo sau ramiai leisti dienas. Jei ne progromai. Staiga pasiturintis, gerbiamas verslininkas ir šeimos vyras tampa viena - žydu. Niekas jo nebemato kaip asmenybės, kaip žmogaus, karo didvyrio. Jis tik dar vienas žydas: nepatogus,nepageidaujamas ir nustumtas į visuomenės užribį. Žmona prisiglaudžia pas brolio šeimą ir iš paskutinio sandėrio uždirbęs nemenką sumelę, Otas pradeda blaškytis po Vokietiją. Iš traukinio į traukinį. Lyg laboratorinis paliukas, kuris niekaip nepabėgs ir kuris nežino kas su juo bus.


Kūrinys labai paveikus emociškai iki pat paskutinio puslapio. Ta slegianti atmosfera ir paranojiškas jausmas, kad niekuo negalima pasitikėti tiesiog gniuždo. Kartu labai įdomus herojaus asmenybės štrichas tas - kad jis staiga netampa nuolankiu vargšu žydeliu. Jis juk turtingas žmogus, kuriam kiti rodė pagarbą. Persijungti į kitą rėžimą ir staiga eiti per gyvenimą nuleidus galvą - tai ne jam. Pagavau save galvojant, kad neretai literatūroje bei filmuose žydai vaizduojami dvejopai- arba gerai “prasisukę” turtingi komersantai, į kuriuos kiti žvelgia su pavydu, arba kaip koncentracijų stovyklų gyventojai, praradę savastis ir nusibadavę. Bet išties žydai - marga tauta ir kiekvienas jų asmenybė. Ši knyga tai puikiai atspindi.


Jei norisi psichologiškai stiprios knygos žydų tema tiesiai iš pirmų lūpų - ši knyga kaip tik jums. Gero skaitymo!


#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #baltoslankos #ulrichalexanderboschwitz #keleivis

5 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page