top of page
Search

Undinė Radzevičiūtė - Grožio ir blogio biblioteka

Updated: Aug 17, 2020

Lietuvių autorių kūriniai man nėra tie, kuriuos labiausiai skaitau ir laukiu. Išimtis - Undinė Radzevičiūtė. Jos kūrybą atradau per knygą "Žuvys ir drakonai". Toliau sekė visos likusios Undinės knygos. Patiko labai. Na, gal išskyrus "Kraujas mėlynas".


"Grožio ir blogio biblioteka" pirmiausia jūsų akis pritrauks tikrai labai dailiu viršeliu, o jau po to savo istorija. Veimaro respublika. Trečias dešimtmetis. Jauno vaikinas paveldi biblioteką su išskirtiniais knygų egzemplioriais. Vaikinas nori tęsti knygų kolekcionavimą ir ryžtasi kriminalinei veiklai vardan to, kad kolekcija taptų išties įspūdinga. Visos kraupiosios scenos yra paliekamos skaitytojo vaizduotei. Tai man pasirodė kaip labai skoningas ir rafinuotas autorės sprendimas - kam kalbėti apie tai, kas akivaizdu ir teršti kūrinio estetiką.


Pasakojimas sukuria labai daug vietos filosofiniams pamąstymams. Kaip jau sufleruoja pavadinimas - gėrio, blogio, grožio ir bjaurumo sąlyčio taškai. Autorė kelia klausimą, ar tikrai gėris visuomet tolygus grožiui, o blogis bjaurumui? Taip pat apmąstomi šie laikai - ar jie taip toli nuo pokario Veimaro respublikos? Galima įžvelgti ir religinės tematikos klausimų, mat ne kartą kūrinyje pasirodo žymioji Nyčės frazė "Dievas mirė". Jei jis mirė ir niekas nebėra mums teisėjas, tai ar viskas leistina?


Kūrinio kalba yra tipiška Undinės Radzevičiūtės kūrybai - kapota, trumpi sakiniai, aštri ironija, sarkazmas, intelekto žybsniai. Skaityti išties malonu ir viduje nuolat kikeni, nes labai gera patirti kokybišką tekstą.


Istorija pasirinka labai vykusiai, bet, mano galva, potencialas neišnaudotas iki galo. Knygų mylėtojai tikrai nebūtų supykę daugiau detalių iš knygų pasaulio, kolekcionierių gyvenimo ir technikų kaip jos įrišamos. Man to pristigo. Taip pat norėjosi daugiau intrigos, nes po kurio laiko skaitant apima aiškumo jausmas dėl ateities įvykių ir pajuntama monotonija.


Kam skaityti? Kas dar nesate rankose laikę Undinės knygų, būtinai paskaitykite ir susipažinkite su jos puikiu rašymu, aštriu humoru ir lakonškumu. Tikrai tikiu, kad šiuo metu tai yra viena geriausių rašytojų Lietuvoje. Gero skaitymo
#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #lietuvosrasytojusajungosleidykla #remiama #grozioirblogiobiblioteka #undineradzeviciute

19 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page