Search

Vaiva Rykštaitė - Pirmąkart mama

Updated: Aug 11, 2020

Pirmą kartą užsimaniau perskaityti Vaivos Rykštaitės knygą paklausius jos interviu. Taip labai ji man patiko! Atvira, nuoširdi, stipri ir gili. Tuo metu kaip tik nuvilnijo visiškas nuprotėjimas dėl jos knygos “Pirmąkart mama”, tad aš šiek tiek palaukiau kol tas cunamis nuslūgo ir griebiau skaityti.


Šią knygą trumpai pavadinčiau kažką tarp mokslinio darbo, juokingų, bet šiaip gyvenime nelabai naudingų faktų ( kurie knygoje puikiai įsipaišo) ir Kerės iš “Sekso ir miesto” pasakojimo stiliaus. Tai plius minus galite įsivaizduoti, kad tinka visom moterims: jaunoms, vyresnėms, planuojančioms pastoti, besilaukiančioms ar net niekada nesvajojančioms tapti mamomis. Tiks absoliučiai visoms.


“Pirmąkart mama” paliečia daugybę su moteryste ir motinyste susijusių temų. Pavyzdžiui tėvystės stilius- priraiši motinystė ar griežta Gina Ford kūdikio dienotvarkė? Abortai - lyg ir ne vietoje kalbant apie šventąjį motinos vaidmenį? Autorė drąsiai spjauna į visus norma tapusius tabu ir sako - moteris turi teisę rinktis, ką daryti su savo kūnu ir gyvenimu. Taip pat kalbama apie žindymą. Čia jau labai jaučiasi Vaivos aistra šiai temai! Viskas gražu ir gerai, bet aš šiek tiek bijausi kraštutinumų. Nuo to, kad žindyti buvo laikoma nesąmone - na, nes kam gi tą vaiką prie savęs prisirišti, priėjom prie to, kad žindyti tapo visuotinai privaloma ir aršiai prie gėdos stulpo kalamos nežindančios mamos. Sutinku, žindymas yra nuostabu, tai turi būti prioritetas, bet tas kategoriškumas nereikalingas.


Vis tik esmine knygos ašimi įvardinčiau feminizmą. Feminizmą ne ta prasme, kad ei aš feministė, darau karjerą ir neskutu pažastų! Oi, ne - tai būtų primityvu. Kalba eina apie kiekvienos moters teisę pasirinkti savo gyvenimo kryptį ir visai nesvarbu ar ji bus auginti vaikus ar daryti karjerą ar gelbėti pasaulį. Feministė gali puikiausiai atstovauti ši judėjimą ir būdama mama, plaudama grindis ir darydama savo šeimai valgyti, bet su viena sąlyga - jei ji taip pasirinko. Taškas.


Kviečiu skaityti visas- merginas, moteris, mamas, dukras, žmonas, močiutes, nes tikiu, kad kiekviena čia rasite kažką artimo, o ir informacijos koncentracija įspūdinga! Kiek daug išnašose šaltinių paminėta, tad belieka valgyti, nes autorė už jus jau sukramtė. Gero skaitymo.


#darvienapuslapi #knygutinklarastis #tinklarastis #tytoalba #vaivarykstaite #pirmakartmama #mama #motinyste #feminizmas #vaikuauginimas
3 views0 comments

Recent Posts

See All