top of page
Search

Vanessa Springora - Abipusiu sutikimu: (Ne)uždraustų santykių istorija

Knyga „Abipusiu sutikimu“ leidykla Baltos lankos toliau sėkmingai tęsia moterų, jų seksualumo, stiprybės temų plėtojimą. Dažnai nepatogų, bet labai reikalingą. Ši knyga suintrigavo nuo pat savo anonso.


Tai tikra istorija apie keturiolikmetę merginą, kuri gyvena su išsiskyrusia mama, daug skaito, o tėvo jos gyvenime praktiškai nėra. Tėvo nedalyvavimas jos gyvenime atveria didžiulę tuštumą. Mergaitei jo trūksta ir iš to galimai kyla ši gana šlykštoka istorija. Viename vakarėlyje mergaitė susipažįsta su tuo metu itin populiariu prancūzų rašytoju. Pusamžis vyriškis pamažu, bet labai ryžtingai apipila mergaitę dėmesiu. Ši pasijunta graži, svarbi ir tėvo palikta tuštuma pamažu užpildoma šio, jai į tėvus tinkančio rašytojo, dėmesiu. Užsimezga romanas.


Čia autorė atskleidžia ir savo kaip asmenybės brandos dinamiką – nuo visiškai naivios mergaičiukės iki jaunos moters, kurios jau taip lengvai aplink pirštą neapvyniosi. Bręstanti asmenybė pradeda suvokti manipuliatoriaus kėslus ir atsikvoši. Ji nei vienintelė, nei unikali nei nepakeičiama.


Knyga psichologiškai sunki bei slegianti. Nesitikėkit kažkokio lengvo pasivaikščiojimo puslapiais, nes istorija jus sukrės, pykdys, liūdins ir negalėsite patikėti, kad tai vyko iš tiesų. Dar sunkiau priimti tai, kad mergaitės motina palaimino šį dukrą žalojantį ryšį. Gali būti, kad net susvyruos jūsų įsitikinimai apie tam tikrus žinomus prancūzus. Kaip, pavyzdžiui, man buvo su Simone de Beauvoir.


Autorė romaną bando aiškinti kitokiu laikmečiu ir pan, bet man susidarė vaizdas, kad prancūzai, šie tituluoti pasaulio meilužiai, gerokai per daug užsiflirtavo su šiuo savo įvaizdžiu ir peržengė moralės ribas.


Ši knyga kelia klausimą apie kūrinių ir jo autoriaus kaip asmenybės ryšį. Ar kūrinys yra atskira dalis, o gal tai dalis kūrėjo asmenybės ir jo moralės bei asmeninių pasirinkimų negalime ignoruoti. Man perskaičius knyga nekyla joks noras plačiau susipažinti su prancūzų literatūros žvaigžde. Man neįdomu ką jis rašė ir apie ką kalbėjo. Asmeniškai man jis visad liks tas iškrypėlis penkiasdešimtmetis jaunos merginos suvedžiotojas iš knygos raudonu viršeliu. O kaip manote Jūs? Ar sutinkate?


Ši knyga, kaip autorė sako, tai jos bandymas papasakoti savo įvykių versiją. Tai bandymas išgyti. Galime kvestionuoti šį būdą, bet vieno paneigti negalime – moteris pakėlė galvą, nusipurtė šlykštaus romaniūkščio dulkes, susikūrė puikią karjerą ir nepasidavė.


Nežinau, kaip galima tai vertinti kaip literatūrą. Tai gal šiek tiek cinišką. O gal ir ne? Turi žavesio autorės rašymo stilius, jaučiama jos inteligencija, puikus humoro jausmas autoironija. Tas žavu, bet tai nėra kažkokios literatūros aukštumos ir vargu ar imdami tokią knygą į rankas jų tikimės. Aš tai skaičiau kaip įdomią istoriją. Naratyvas čia buvo pirmoje vietoje, o ne tai kaip atskleidžiama istorija.


Kam skaityti? Norite tikros ir išties sukrečiančios istorijos? Štai ji. Tikra, (ne)uždraustų santykių istorija, kuri privers dar ilgai galvą suktis nuo daugybės iškylančių moralės klausimų.#darvienapuslapi #tinklarastis #abipusiusutikimu #neuzdraustusantykiuistorija #vanessaspringora #springora #apzvalga #atsiliepimas #remiama

93 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page